Počiatky jazdy človeka so psím záprahom, musherstva, siahajú do pradávnej histórie života v arktických a antarktických podmienkach. Postupom času sa od klasického musherstva v súčasnosti odvodili športy, ktoré už majú svoju tradíciu nielen v severských krajinách, ale aj v miernom podnebnom pásme a získavajú si nadšencov už aj u nás. Tieto kynologické športy sa dajú robiť závodne získaním licencie (podobne ako pri coursingu) alebo aj rekreačne, dolná hranica vodcu psa je 15 rokov so sprievodom dospelej osoby, dolná hranica veku psa je jeden rok. Psy sú ovládané základnými musherskými povelmi. Nikdy nebežia navoľno ale vždy na vodítku so svojím vodcom, teda dobrým predpokladom týchto aktivít je nielen skvelá kondícia psa, ale aj jeho majiteľa a tiež špeciálne vybavenie pre jednotlivé druhy športov:
Opasok alebo sedák – slúži na rovnomerné rozloženie ťahu psa na dolnú časť chrbtice človeka
Vodítko s amortizérom – slúži na stlmenie ťahu psa a šetrí chrbticu človeku aj psovi (vďaka vloženej gume sa prudké trhnutie plynule stlmí)
Postroj pre psa, prípadne i obuv, miska na vodu
Stále väčšej obľube sa u nás tešia najmä tieto druhy musherských športov:
Canicross – druh terénneho športu, kde človek-vodca so psom, maximálne dvomi, beží v teréne a zvládajú spolu prekážky. Na rozdiel od dog-joggingu, ktorý sa môže bežať aj po asfalte, trasa canicrossu vedie cez lesy, lúky a polia a nebýva príliš dlhá, zvyčajne 5 až 8 km.
Dogtrekking – extrémny vytrvalostný šport pre človeka a psa. Je veľmi podobný canicrossu, trasa však býva dlhá minimálne 80 km a pretek môže trvať viac i viac dní, beží sa po etapách (s minimálnou dĺžkou 40km) s prespávaním v prírode. Jednotlivé dogtrekkingové podujatia môžu mať túto „LONG“ formu, ale sú aj kratšie „MIDI“ a „MINI“ formy, ktoré sú jednodňové a majú podstatne kratšiu trasu.
Canicross (rovnako vyzerá i dogtrekking) Bikejöring
Bikejöring – už z názvu je jasné, že vodca psa sedí na bicykli so špeciálnym úchytom pre vodítko psa (max.dvoch). Bicykel musí zvládnuť terén rovnaký ako na canicrosse, či dogtrekkingu.
Scooterjöring – podobný bikejöringu, vodca však stojí na špeciálnej kolobežke určenej na tento šport do terénu.
Ski jöring – zvládanie zasneženého terénu so psom, pričom vodca má na nohách bežecké lyže. Postroj, vodítko a opasok je rovnaký ako pri canicrosse, či dogtrekkingu.
Scooterjöring - v sprievode max. 2 psov musher stojí na špeciálnej kolobežke do terénu
V zahraničí kynológovia so svojimi psami súťažia i v pretekoch ako je Dog sleigh, Pulka, Carting, Freighting, Weight pulling, Sulky driving, Dryland mushing a ďalších.
U nás a tiež v susedných Čechách sa canicrossu, dogtrekkingu a bikejöringu venuje stále viac nadšených psíčkarov. Organizujú tréningy a aj preteky v jednotlivých druhoch behu so psom. Tento rok sa dokonca v Novom Meste na Morave (ČR) budú v dňoch 15. a 16.10.2016 konať Majstrovstvá Európy v canicrosse a bikejöringu.
Rodézsky ridgeback má vďaka svojej postave, povahe a vytrvalosti dobré predpoklady na to, aby niektorý z týchto, u nás pomerne nových, kynologických športov ľahko zvládol. Ak máte chuť so svojím psom stráviť deň na čerstvom vzduchu a pritom prejsť 10 – 20 kilometrov v nádhernej prírode, kalendáre jednotlivých akcií nájdete na stránkach canicrossu a dogtrekkingu (obe aktivity nájdete aj na FB: canicross, dogtrekking a aj ďalších stránkach s podobnými názvami).
©Mária Kováčová, júl 2016
Ilustračné foto: H.Meerveld a B.Marschner (zdroj flickr.com)