Canisterapia je forma aktivity so psom - terapia, ktorá využíva pozitívny vplyv prítomnosti a kontaktu človeka a psa na ľudské zdravie, fyzické a aj psychické. Inštruktorom canisterapie nazývame psovoda psa, používaného na canisterapiu. Pes po vykonaní náročných canisterapeutických skúšok sa nazýva pes-terapeut. Pes a inštruktor spolu tvoria canisterapeutický tím.
Canisterapiu môžeme rozdeliť na 2 skupiny – na živelnú (to je spolužite psa v rodine, takúto terapiu vykonáva každý z nás, čo má doma psa) a cielenú (pes je cvičený na kontakt a fyzické zaobchádzanie s cudzími osobami a zdravotnými pomôckami, v nezvyčajných situáciách. Po výcviku musí prejsť náročnými skúškami)
Techniky, pri ktorých sa využíva riadená canisterapia:
Ďalšie canisterapeutické techniky z ktorých každá má svoje dôležité liečebné opodstatnenie sú:
Pes –terapeut musí spĺňať celý rad požiadaviek ako základných podmienok možnosti jeho nasadenia v oblasti aktivít a terapie s asistenciou psov. Tu pozornosť sústredíme hlavne na jeho povahové vlastnosti a schopnosti, bez ktorých je jeho nasadzovanie v oblasti aktivít a terapie s asistenciou psov (canisterapie) nežiaduce. V prípade, že už bol v rámci tejto oblasti pes nasadzovaný, nie je možné, po zistení uvedených skutočností, aby v tejto činnosti pokračoval.
Podmienky, ktoré musí dodržať pes, budúci terapeut:
Prečo je ridgeback vhodný na canisterapeutický výcvik:
Rhodesian Ridgeback má pokojnú, inteligentnú povahu. Nenechá sa ľahko vyviesť z rovnováhy, je smelý, nebojácny, ale pritom láskyplný. Je to plemeno držané v interiéri, nie je agresívne voči ľuďom a iným zvieratám. Pri starostlivom výcviku je ridgeback dokonale ovládateľný, nešteká a má veľký predpoklad splniť všetky horeuvedené podmienky, ktoré by mal spĺňať canisterapeutický pes (na canisterapiu sú používané len psy fyzicky a psychicky dospelé).
Ak sa rozhodnete svojho psa viesť a cvičiť pre canisterapiu, prvým predpokladom je základná poslušnosť a ovládateľnosť. Canisterapeutické výcviky vykonávajú rôzne kynologické kluby. Canisterapeutické skúšky môžu vykonávať len akreditované kluby a združena (napr. kyn.klub Eurocanis, alebo združenie Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov).
Zdroj: weby Neinvestičný fond F84/autizmus, Eurocanis, UVP
Copyright: Mária Kováčová jún/2015 Všetky práva vyhradené