foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuAgility

Agility je šport, lepšie povedané „zábava“ so psom, založená predovšetkým na pevnom vzťahu majiteľa a jeho psa (v čom je malý rozdiel od Coursingu, kde sa pes spolieha predovšetkým na svoje schopnosti, rýchlosť a inteligenciu bez toho, aby do výsledku významne zasiahol jeho pán). Pri agility však ide o dokonalú súhru psovoda a psa. Vhodnosť na agility nie je určená veľkosťou psa , jeho pohlavím a či rasou. Pes (je jedno či malý, či veľký, s rodokmeňom alebo bez, chlpáč či bez srsti, šteňa alebo čiperný veterán) musí byť pri agility psovodov tímový spolubojovník a psovod zase spoľahlivý parťák psa na parkure. Parkur je miesto, kde sú rozostavané prekážky, ktoré musia pes a psovod spolu zdolať v perfektnej súhre s najlepším výsledkom. Agility nepodporuje agresivitu, zvyšuje ovládateľnosť psa a jeho schopnosť reagovať na povely psovoda aj v nezvyčajných situáciách.

Rhodesian Ridgeback AgilityNa agility pretekoch (medzinárodných alebo aj na pretekoch agility-klubov) prekážky na parkure rozostaví rozhodca a psovod dostane popis, v akom poradí sa ktoré prekážky zdolávajú. Psy ani psovodi teda pred pretekmi nemajú možnosť prekážkovú dráhu cvičiť naspamäť. Preto však musia mať  natrénované to, že človek-psovod spoľahlivo motivuje a navádza psa na prekážky v rozhodcom určenom poradí, z určených strán (niektoré prekážky sa môžu aj opakovať) a pes musí na pánovi „visieť očami“ aby vedel pohotovo reagovať a za čo najkratší čas zvládnuť prekážkovú dráhu s čo najmenších počtom trestných bodov. Psy na agility pretekoch súťažia od 18 mesiacov a sú rozdelení podľa kohútikovej výšky v 3 kategóriách: Small (psy s výškou v kohútiku do 34,99 cm), Medium (psy s výškou kohútika 35,00-42,99 cm) a Large s kohútikovou výškou nad 43 cm. Tieto kategórie sa potom na parkure odlišujú výškou skokových prekážok.

Hovorí sa, že pre agility sa najviac hodia menšie temperamentné plemená. Aj keď Rhodesian Ridgeback je síce pes väčší, je oddaný svojmu pánovi a je tiež citlivý a inteligentný. Okrem toho svojou obratnosťou a atletickou stavbou tela Ridgeback na parkure priam lahodí oku. Práve preto je Rhodesian Ridgeback na agility vhodný rovnako dobre, ako na Coursing, kde sa využíva jeho lovecký pud.

Agility môžete so svojim psom cvičiť doma na záhrade s provizórnymi, resp. doma vyrobenými prekážkami, alebo aj na tréningových parkuroch agility klubov, ktoré na Slovensku združuje organizácia ASKA (Asociácia slovenských klubov agility). Naviac v agility kluboch môžete nielen trénovať, ale aj súťažiť a vyhrávať! Ak teda hľadáte pre seba a svojho psa možnosť ako aktívne využiť spoločne strávené chvíle, ako upevniť Váš vzťah, zlepšiť Vašu vzájomnú komunikáciu, zvýšit sebavedomie psa a jeho dôveru vo Vás, tak je práve agility pre Vás oboch tou správnou voľbou.

 

Ilustračná ukážka profi-agility s RR Sunny, majiteľka Kristýna Hávová (ČR) - zdroj youtube

 

 

Copyright: Mária Kováčová,  jún 2015   Všetky práva vyhradené

 Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu

02.2022
Stretnutie chovateľskej rady SKCHR

14.05.2022
Klubový deň SKCHR + Členská schôdza SKCHR
miesto konania:
Ranč 13 - NEMŠOVÁ

14.05.2022
Bonitácia
miesto konania:
Ranč 13 - NEMŠOVÁ

15.05.2022
XXVIII.KV SKCHR
miesto konania:
Ranč 13 - NEMŠOVÁ

rozhodca:
Tomislav Trninić - Ayaba kennel (CRO)

17.09.2022 ev. 24.9.2022
XXVII.ŠV SKCHR

17.09.2022 ev. 24.9.2022
Bonitácia

Čítanosť článkov
1902995

Práve tu je 80 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Naši sponzori

Hľadáme sponzorov

Facebook Fanpage

O nás

logoSlovenský klub chovateľov ridgebackov (ďalej SKCHR) zastrešuje plemeno Rhodesian Ridgeback (RR).
Vznikol za účelom riadeného chovu plemena v roku 1994. Klub zastrešujú organizácie:
fci logologo skj text smalspz logo

Poradenstvo v chove

IMG 0839

Poradenstvo v chove

Od zdravého šteniatka s rodokmeňom, cez krycieho psa a chovnú sučku, až po vitálneho veterána.

SOS Ridgeback

Sample image 2

SOS Ridgeback

Nie každý Ridgeback má v živote štastie. Niektorí hľadajú nový domov alebo sa stratili.