FCI – Štandard č. 146
RHODESIAN RIDGEBACK
RODÉZSKY RIDGEBACK
preklad z anglického originálu: Slovenský klub chovateľov ridgebackov
PÔVOD:
Južná Afrika, štandard spracovali organizácie Kennel Union of Southern Afrika a The Zimbabwe Kennel Club
DÁTUM PUBLIKÁCIE OFICIÁLNE PLATNÉHO ŠTANDARDU: 10. 12. 1996
VYUŽITIE:
Rodézsky ridgeback je stále v mnohých častiach sveta využívaný na lov zveri, no je obľúbený najmä ako strážny pes a rodinný spoločník.
FCI KLASIFIKÁCIA:
6. skupina – duriče, farbiare a príbuzné plemená,
3. sekcia – príbuzné plemená, bez pracovnej skúšky
KRÁTKY PREHĽAD HISTÓRIE:
Rodézsky ridgeback má ako v súčasnosti jediné registrované plemeno pôvod v Južnej Afrike. Jeho predkovia sa dajú vysledovať do Kapskej kolónie v Južnej Afrike, kde boli krížené so psami prvých osadníkov a polo domestikovanými loveckými psami Hotentotov, ktoré mali "ridge". Rodézsky ridgeback alebo leví pes sa používal pri love zveri (predovšetkým levov) v skupinách po dvoch alebo troch, pričom bolo jeho prvotnou úlohou korisť vystopovať a s využitím svojej veľkej obratnosti ju udržať na mieste až do príchodu lovca.
Pôvodný štandard zostavil v roku 1922 F. R. Barnes v Bulawayo (Rodézia). Vychádzal zo štandardu dalmatínca a v roku 1926 ho schválila organizácia South African Kennel Union.
CELKOVÝ VZHĽAD:
Rodézsky ridgeback by mal byť harmonický, svalnatý, obratný a energický pes symetrických línii, schopný veľkej vytrvalosti pri zodpovedajúcej rýchlosti, a to aj pri pomerne veľkej rýchlosti. Dôraz sa kladie na obratnosť, eleganciu a pevnú stavbu tela, no bez náznakov mohutnosti. Osobitosťou plemena je ridge na chrbte, pás srsti, ktorý rastie opačne ako srsť na zvyšných častiach tela. Ridge je základným charakteristickým znakom plemena.
Ridge musí byť jasne ohraničený, symetrický a postupne sa zužujúci smerom k bedrám. Musí začínať hneď za lopatkami a pokračovať až k bedrovým kostiam. Ridge musí mať len dve korunky, identické a stojace oproti sebe. Spodná hranica koruniek nesmie presahovať za tretinu celkovej dĺžky ridge. Správna priemerná šírka ridge je 5 cm (2").
SPRÁVANIE/POVAHA:
Dôstojný, inteligentný, rezervovaný voči neznámym osobám, ale bez známok plachosti alebo agresivity.
HLAVA
LEBEČNÁ ČASŤ (TEMENO)
Lebka: Mala by byť primerane dlhá (šírka medzi ušami, vzdialenosť od tyla po stop a od stopu po koniec nosa by mali byť rovnaké), plochá a široká medzi ušami, hlava by mala byť v pokoji bez vrások.
Stop (čelový sklon): Stop by mal byť dobre vyznačený, nesmie byť na jednej priamke vedúcej od nosa k tylu.
TVÁROVÁ ČASŤ
Nos: Nos by mal byť čierny alebo hnedý. Pri čiernom nose by mali byť oči tmavé, pri hnedom jantárové.
Papuľa: Papuľa by mala byť dlhá, hlboká a silná.
Pysky: Pysky by mali byť suché, dobre priliehajúce k čeľustiam.
Čeľusť/zuby: Čeľusť je silná s bezchybným a úplným nožnicovým zhryzom, t.j. horné rezáky tesne presahujú dolné rezáky a sú kolmé na čeľusť. Zuby musia byť dobre vyvinuté, najmä očné zuby.
Líca: Líca by mali byť suché.
Oči: Mali by byť od seba stredne vzdialené, okrúhle, jasné a žiarivé s inteligentným výrazom, ich farba je v súlade s farbou srsti.
Uši: Mali by byť dosť vysoko nasadené, strednej veľkosti, dostatočne široké pri koreni a postupne sa zužujúce k špičke. Mali by byť nesené tesne pri hlave.
KRK:
Mal by byť dostatočne dlhý, silný a suchý, bez voľnej kože.
TELO:
Chrbát: Silný.
Bedrá: Silné, svalnaté, mierne klenuté.
Hrudník: Nemal by byť príliš široký, ale veľmi hlboký a priestranný, hrudný kôš by mal siahať k lakťom.
Predhrudie by malo byť viditeľné pri pohľade zboku. Rebrá by mali byť primerane klenuté, ale nie okrúhle (súdkovité).
CHVOST:
Mal by byť silný pri koreni, ale nie hrubý a postupne sa zužovať k špičke, primeranej dĺžky, nemal by byť nasadený vysoko, ani príliš nízko a mal by byť nesený ľahko zahnutý nahor, nikdy zatočený.
KONČATINY
PREDNÉ KONČATINY:
Celkový vzhľad: predné končatiny by mali byť dokonale rovné, pevné a dobre stavané s lakťami blízko pri tele, pri pohľade zboku majú byť nohy silnejšie ako pri pohľade spredu.
Ramená: Ramená majú byť šikmo uložené, suché a svalnaté.
Sponka: Mala by byť silná, naznačujúca rýchlosť.
ZADNÉ KONČATINY
Celkový vzhľad: Svaly na zadných nohách by mali byť suché a dobre viditeľné.
Kolenný kĺb: Dobre zaúhlený.
Päta: Silná, krátka a nízko položená.
LABKA:
Labka by mala byť okrúhla a kompaktná s dobre klenutými prstami, odolné a pružné vankúšiky, chránená srsťou medzi prstami a vankúšikmi.
CHOD/POHYB:
Priestorný, voľný a energický.
OSRSTENIE
Srsť: Mala by byť krátka a hustá, hladká a lesklá na pohľad, ale nie vlnitá alebo hodvábna.
Farba: Svetlá pšeničná až po červenú pšeničnú. Trocha bielej na hrudníku a prstoch sa pripúšťa, ale príliš veľa bielej na bruchu a nad prstami je nežiaduce. Tmavá papuľa a uši sú prípustné, príliš veľa čiernych chlpov v srsti sa považuje za vysoko nežiaduce.
VÝŠKA A VÁHA:
kohútiková výška:
psy: 63 – 69cm ( 25 – 27")
suky: 61– 66 cm ( 24 – 26")
hmotnosť:
psy: 36,5 kg (80 lbs)
suky: 32kg (70 lbs)
CHYBY:
Akákoľvek odchýlka od predchádzajúcich bodov je považovaná za chybu, ktorej závažnosť sa posudzuje v presnom pomere k stupňu odchýlky a jej vplyvu na zdravie a kondíciu psa.
DISKVALIFIKUJÚCE CHYBY:
POZNÁMKA:
originál štandardu v anglickom jazyku
Preklad: Monika Kollárová
Jazyková korekcia: Andrea Černáková
Foto: Gabriela Štefuňová
Spracovala: Jana Bagarová