DENISA BUZÁŠIOVÁ je majiteľkou chovateľskej stanice Pressburgers‘ Paws založenej v r. 2015. Má odchovaný 1 vrh (Jemma Aquila Bojnice x Habi Alex Asilia Lowenschwanz), z ktorého si nechala sučku Adisson of Pressburgers‘ Paws (Edina), a práve s ňou sa začala venovať canisterapii, pričom ich spoločné úsilie bolo zavŕšené úspešným absolvovaním náročných testov.
RR je všestranne nadaný pracovný pes, no majiteľov, ktorí pripravujú svoje psy na činnosť v tejto oblasti je skutočne málo, preto by sme vám radi priblížili v rozhovore, ako začať a či je to také jednoduché, ako to môže na prvý pohľad vyzerať.
DENISINE PSY:
Ch. Jemma Aquila Bojnice
Adisson of Pressburgers‘ Paws
Prečo si sa rozhodla zaobstarať si práve RR?
RR ma zaujal v prvom rade svojou eleganciou, pokojnou povahou a tým, že je to rodinný pes.
Čomu sa venuješ so svojimi psami?
Momentálne sa venujem s Edinkou canisterapii a obom naším sučkám vymýšľame stále program.
Prečo práve canisterapia?
Canisterapia hlavne preto, lebo som chcela, aby moje psy neboli len pre mňa, moju rodinu a priateľov, ale aby vedeli potešiť a pomôcť aj iným ľuďom.
Pracovala si už aj s Jemmou?
S Jemmkou som absolvovala klasický výcvik poslušnosti, ktorý sme doplnili zopár trikmi. Určitú dobu trénovala agility.
Mala si zámer venovať sa canisterapii alebo si u Edinky pozorovala nejaké vlohy, ktoré ťa priviedli k myšlienke venovať sa tejto práci so psom?
Zámer venovať sa canisterapii bol môj. Edinku som priviedla na prvý tréning, keď mala približne 4 mesiace. Edinka je od malička kľudnej, kontaktnej povahy.
Prešla nejakým prvotným testom, či je na canisterapiu vhodná?
Testom boli prvé tréningy medzi dospelými psami a ich psovodmi. Bola bezprostredná, priateľská, no rozvážna s veľkou chuťou učiť sa.
Ako ste sa pripravovali?
Pripravovali sme sa tréningom v skupine pod vedením Canisterapia Team (miestny spolok založený pod Červeným krížom), ale samozrejme aj individuálne. Výcvik trval približne rok. Edinka, tak isto ako Jemmka, trénuje v rôznych situáciách a podmienkach.
Z čoho pozostávali skúšky?
Skúšky pozostávali z praktickej a písomnej časti. Povaha psíka sa overovala aj počas tréningov – pes musí byť pokojnej povahy, priateľský, nevtieravý, trpezlivý, neagresívny, nemôže byť plachý.
Vpraktickej časti pes s psovodom absolvuje skúšky základnej poslušnosti – privolanie, ovládateľnosť psa na vôdzke, bez vôdzky, polohy psa – sadni, ľahni, vstaň, zotrvanie na mieste, chôdza pri nohe. Prinášanie aportu, podávanie vecí, povely na diaľku. Poslušnosť s iným psovodom. Pes musí zvládnuť fyzickú manipuláciu cudzím človekom, nečakaný hluk. Testuje sa správanie v skupine ľudí, kontakt v skupine ľudí, reakcia na človeka s barlami, chôdza s človekom s barlami, taktiež aj s človekom na invalidnom vozíku, reakcia na ležiaceho človeka s nekoordinovanými pohybmi, odmietanie pamlskov, reakcia na pachy. Pes prekonáva prekážky – obiehanie, preskočenie, predvádza triky. V neposlednom rade je to skúška, či je pes vhodný na polohovanie.
Canisterapia je náročná činnosť na psychiku psa. Aký relax mu po stretnutí s pacientom treba poskytnúť?
Pre každého psíka je relax individuálny. Edina a Jemmka majú radi, keď sa môžu po „práci“ najprv dobre v kľude vyspať a potom si zabehať.
Myslíš, že RR je vhodné plemeno na canisterapiu?
Na canisterapii nezáleží na plemene psíka, môže sa jej venovať akékoľvek plemeno alebo kríženec. Tu je dôležitá povaha psa a poslušnosť. Takže áno, aj RR môže byť vhodný na canisterapiu.
Plánuješ sa v budúcnosti aktívne venovať canisterapii?
Áno plánujem sa canisterapii venovať, je radosť vidieť, ako psy pomáhajú ľuďom. Možností je viac, dajú sa navštevovať deti v škôlkach, v školách, ľudia v domovoch sociálnych služieb alebo v nemocničných zariadeniach.
Čo to obnáša?
Pri canisterapii musí mať psovod čas a trpezlivosť venovať sa tejto činnosti.
Aké rady by si dala majiteľovi RR, ktorý by sa chcel venovať canisterapii?
V prvom rade si dať preskúšať/overiť psa, či je vhodný na takúto prácu. Ale je veľmi dôležité, aby aj psovod mal vlohy na túto prácu, aby zvládal prácu s deťmi, s postihnutými alebo starými ľuďmi. Canisterapia je práca v tíme. Treba si uvedomiť aj to, či bude mať dostatok času na návštevy zariadení. Začať s tréningom canisterapie sa dá v akomkoľvek veku psa. Pre mňa pri hľadaní spolku, kde by som mala začať trénovať canisterapiu, bolo okrem iného dôležité aj to, aby bol organizovaný pod Červeným krížom.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme, aby vás práca bavila, pomáhali ste ľuďom a priniesli im radosť.
Odpovede: Denisa Buzášiová, ChS Pressburgers‘ Paws
Rozhovor pripravili: Jana Bagarová a Andrea Černáková
Fotografie: Denisa Buzášiová