foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na Slovensku

Začíname so šteniatkom

Predpokladám, že ako milovník psov ste už zopár výstav navštívili a ako majiteľ šteniatka, či už štandardného alebo neštandardného, ste boli svojím chovateľom, od ktorého ste si psíka zadovážili, oslovený na prezentovanie svojho psa na výstavách. Pokiaľ ste úplný začiatočník a nevyznáte sa v tom, ako to na výstavách funguje, čo musia psy v kruhu zvládnuť a čo všetko znamenajú skratky jednotlivých titulov, teóriu výstavníctva a handlingu nájdete tu.

Ak sa Vám teória zdá byť zložitá, môžem Vás ubezpečiť z vlastnej skúsenosti, že výstavy sa pre Vás môžu stať príjemne stráveným časom s ľuďmi, čo sú rovnako ako Vy RR-pozitívni. Okrem toho je to čas, ktorý venujete svojmu psovi, čo sa prejaví na upevnení Vášho vzájomného vzťahu. Nakoniec ako bonus - Váš psí miláčik si môže z výstavy domov odniesť zopár výstavných ocenení a možno aj nejakú tú kokardu, pokál či dokonca šerpu.
A teraz konečne k praxi... možno nebudete veriť, ale aj ten najlepší psí šampión s mnohými titulmi začínal v kruhu ako neohrabané malé šteniatko, ktoré poskakovalo veselo ako malé kozľa a nevydržalo stáť vo výstavnom postoji dlhšie ako pár sekúnd. Nemusíte sa preto báť, že by ste Vy, alebo Váš pes, nezvládli spoločne to, čo ste mali možnosť vidieť v kruhu na výstave.

Tréning

S prípravou na súťaž vo výstavnom kruhu je treba začať už v ranom veku psa. Vzhľadom na to, že Váš psík sa má neskôr v kruhu predvádzať s radosťou, musíte dbať na to, aby ho bavil aj predchádzajúci tréning. To dosiahnete veľkou trpezlivosťou a pokojnou dôslednosťou bez preháňania. Tréning by sa mal podobať skôr na hru a v žiadnom prípade nesmie šteniatko neúmerne zaťažovať. Trénujte len tak dlho, pokiaľ psík javí o tréning záujem. Pokiaľ nemáte chovateľa blízko svojho bydliska, ani nikoho handlersky skúseného, čo by mohol občas dozrieť na Váš tréning, určite sa prihláste na kurz handlingu, ktorý býva počas klubových dní SKCHR.

Praktické cvičenia 

Z požiadaviek, ktoré na psa kladie dianie v kruhu, možno odvodiť určité praktické cvičenia, ktoré patria k príprave na výstavu. Čomu treba šteniatko postupne priúčať a čo musí dokonale v kruhu zvládnuť ako dospelák:

• musí dlhší čas zostať pozorne a pokojne stáť v správnom postoji, do akého ste ho uviedli
• musí vedľa Vás v kruhu veselo bežať bez toho, aby ťahal alebo zaostával na čo najviac povolenej šnúre a v takej rýchlosti a smere, aké si sami určíte
• musí si bez odporu nechať prehmatať celé telo aj od cudzieho človeka bez toho, aby zmenil polohu, prípadne prejavil akékoľvek známky nevôle
• k ostatným psom a rozhodcovi v kruhu by sa mal správať priateľsky, nesmie byť nedisciplinovaný, ani agresívny 

tea trening postoja

Výstavný postoj

Jedným  z prvých cvičení, s ktorým  môžeme začať  už od šteniatka,  je  výstavný  postoj. Postavte svoje šteňa tak, že ho jednou rukou motivujete maškrtou a druhou rukou upravujete jeho končatiny do žiadaného postoja (postoj, v ktorom sa pes svojím vzhľadom absolútne priblíži k štandartu FCI so správnym držaním tela a správnym uhlením končatín). Psíkovi neustále dávame povel „STOJ“. Podľa možnosti by ste si pritom mali vziať odborníka, ktorý Vás v prípade potreby opraví. Dobrú službu Vám poskytne aj veľké zrkadlo, ktoré vám umožní kontrolovať svoje vlastné počínanie zo všetkých strán s určitým odstupom (akoby z pohľadu rozhodcu). Ak chcete psa primäť k tomu, aby voľne stál v naučenej pozícii, musíte najprv niečím upútať jeho pozornosť. To „niečo" preň musí byť mimoriadne lákavé - inak pes to, čo si želáte, neurobí. Pousilujte sa zistiť, na aký podnet je pes ochotný „stáť". Vo väčšine prípadov je to chutná maškrta, ktorú však pes môže prirodzene dostávať iba pri tréningu a potom v kruhu. Môže to však byť aj malá hračka, ktorú obzvlášť obľubuje. Pochopiteľne, aj túto vec mu môžete dať až vtedy, keď zostane dostatočne dlho v správnom postoji. Noste drobné maškrty počas tréningu vždy v tom istom vrecku. Váš pes veľmi rýchlo pochopí, že len čo sa vaša ruka bude približovať k danému vrecku, začne to preňho byť zaujímavé. Bude vás napäto sledovať - a presne tak sa má neskôr predviesť aj rozhodcovi v kruhu.

Pohyb

Pes by si mal od začiatku zvykať na tzv. predvádzaciu šnúru, alebo retiazku, ktorá je výrazne užšia než bežná vôdzka a pes má pri jej použití trochu iný pocit. S tréningom behu začnite veľmi opatrne a spočiatku sa šteňaťu pokojne podvoľte, ak si vyberie iný smer než Vy. Hrajte sa s ním a nešetrite povzbudzovaním a uznaním. Prehnaná pochvala a žiaduca odmena v bezprostrednej nadväznosti na tréning povedú k tomu, že pes bude každodenné cvičenie vítať s nadšením. Stále znova a znova ho hravou formou a len za jemného použitia šnúry učte, ako má vedľa Vás bežať so zdvihnutou hlavou bez ťahania. Psík na výstavnej vôdzke by nemal oňuchávať zem a ťahať iným smerom ako ho vedieme my. Nesmieme však psa dusiť - nehovoriac o tom, že pes v tomto prípade nemôže predviesť požadovaný voľný pohyb. Keď už ste Vy i Váš pes túto časť prípravy zvládli, mali by ste začať kombinovať postoj a pohyb - podobne, ako sa to neskôr bude vyžadovať v kruhu. Začnite s tým však naozaj až vtedy, keď budete mať pocit, že Váš pes ovláda jednotlivo obidve cvičenia, inak by ste ho mohli pomýliť.    

pohyb teniatka    teniatko pohybVonkajšie podmienky

Okolnosti, za ktorých sa konajú výstavy psov, môžu byť podstatne odlišné. Môžu sa usporadúvať v halách rovnako ako vonku, v nepríjemných horúčavách rovnako ako v chladnom počasí, niekedy dokonca aj v daždi. Dlážka v hale môže byť hladká, nešmykľavá alebo pokrytá kobercom, vonku bývajú kruhy na krátko zostrihanom alebo ušliapanom trávniku, ale aj na asfalte a betóne. Atmosféra v hale býva často veľmi vzrušená a je tam hluk. Aj vonku sa môžu pri silnom vetre ozývať nezvyčajné rušivé zvuky, napríklad padajúce orientačné tabule alebo plieskajúca plachtovina. Na všetky tieto okolnosti by si váš pes mal čo najskôr zvyknúť. Pripravujte sa s ním na výstavu v najrôznejších podmienkach. Kedykoľvek to bude možné, vezmite psa so sebou do mesta či na stanicu, aby si zvykol na najrôznejšie situácie, aj na prechádzku v daždi. Nezabudnite psa neustále chváliť a povzbudzovať. V každom prípade je veľmi dôležitá dôvera medzi Vami a Vaším psom 

Prvý raz „naostro“

Potom, ako sa Vaše šteniatko postupom času citlivo dávkovaným tréningom naučilo aspoň niečo z toho, čo bude v budúcnosti vo výstavnom kruhu potrebovať, bolo by vhodné všetko vyskúšať „naostro" na skutočnej výstave. Na to slúži prihlásenie do triedy baby alebo dorastu, ktorá je určená pre šteniatka a dorastencov. Tu ešte nejde o veľa, neudeľujú sa výstavné tituly. Posudzuje sa najmä exteriér šteniatka, takže aj keď nevydrží dlho stáť v postoji, rozhodca bude k takémuto malému začiatočníkovi zhovievavý a udelí mu podľa jeho vyvíjajúceho sa exteriéru známku „nádejný“ alebo „veľmi nádejný.“ Známky „diskvalifikovaný“ a „neposúdený“ sa objavujú len minimálne. V týchto „detských“ triedach sa teda ponúka ideálna možnosť vyskúšať si, či ste so svojím psom dostatočne trénovali a Vaše šteniatko sa učí tomu, aké je to v kruhu „naostro“. Vo vyšších triedach sa udeľujú známky „výborný“, „veľmi dobrý“, „dobrý“,  dostatočný“, „diskvalifikovaný“ a „neposúdený“. Posledné dve z menovaných známok sa udeľujú v prípade hrubého priestupku psa, prípadne handlera, v kruhu (útok na rozhodcu, iného psa, výrazná plachosť, útek psa z kruhu a podobne). Na čo ešte nezabudnúť: Pred výstavou je dôležité prečítať si propozície a podľa uzávierok sa včas na výstavu prihlásiť. Na výstavu je potrebné si vziať očkovací preukaz psa (na veterinárnu kontrolu, či má psík všetky predpísané očkovania), vstupný list na výstavu (ktorý by ste mali zvyčajne obdržať po prihlásení a zaplatení výstavného poplatku od organizátora výstavy), ďalej misku na vodu pre psa, výstavnú vôdzku, obojok a vôdzku, ktoré pes bežne nosí, vrecká (na zvyšky po venčení v tráve), zopár maškrtiek do kruhu, prípadne aj hračku, aby sa psík zabavil, kým príde na rad jeho trieda a deka, na ktorú psíka pri kruhu uložíte. Nepovinnou, ale veľmi užitočnou súčasťou výstavnej výbavy býva tzv. výstavný domček pre psa – ľahko prenosná skladacia búda, v ktorej bude mať pes svoj pokoj a pohodlie, kým nastúpi do kruhu. Pre Vás bude neoceniteľná skladacia stolička. Dnes sa už pravidelným koloritom letných výstav stali okolo kruhov postavené stany, v ktorých nájdu psy a ich handleri útočisko pred slnkom, alebo letným dažďom počas výstav v letných mesiacoch.

teniatko postoj

Celkom na záver

Aj titulmi ovenčeným jedincom sa občas stane, že dostanú známku „veľmi dobrý“ alebo „dobrý“, preto nehádžte flintu do žita, ak Váš psík neodíde z kruhu na prvých výstavách s dokonalou známkou. Výsledok závisí vždy od subjektívneho pocitu a rozhodnutia rozhodcu. Majte prosím na pamäti tiež to, že v kruhu by ste sa mali správať k svojmu psovi priateľsky a uvoľnene. Zbytočnú nervozitu a napätie z Vás pes okamžite vycíti a bude sa rozladený rovnako ako Vy.  Kedy a kde sú výstavy? Termíny výstav nájdete tu na webe v kalendári výstav, alebo na stránke SKJ. Výstavy psov nie sú len „nutnou podmienkou“ pre bonitáciu - uchovnenie Vášho psa. Na výstavách (najmä tých klubových) sa môžete stretávať so svojím chovateľom, Vašou „psou“ rodinou, môžete získať veľa nových priateľov s rovnakými záujmami ako máte Vy sami a najmä získať veľa cenných rád a skúseností. Účasťou na výstavách robíte nielen svojmu chovateľovi, ale hlavne svojmu psovi/fene veľkú reklamu, nakoľko sa výstav zúčastňuje aj verejnosť. Ak máte chovateľské ambície, ako majiteľ fenky môžete upútať potenciálnych majiteľov Vašich budúcich šteniatok. Majitelia psov zase predvedú v najlepšom svetle svojich „plemenníkov“, ktorých si majitelia chovateľských staníc môžu na základe osobného kontaktu so psom na výstave vybrať ako krycieho psa – otca pre svoj budúci vrh.


Želám Vám veľa trpezlivosti pri výstavnom tréningu, držím palce na výstavách a teším sa, že sa niekedy spolu stretneme pri výstavnom kruhu.


Michaela Fajkusová
 www.amon.wbl.sk 

zaverene foto

 

 

 

©Copyright: Michaela Fajkusová, júl 2015
Zdroj: Wikipedia, Elke Peperová "Vychovávame šampióna", Foto: archív autorky

 

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu 2025

PLÁNOVANÉ AKCIE 2025

25.01.2025
BONITÁCIA SKCHR
Miesto konania: Nitra

15.03.2025
ČLENSKÁ SCHODZA

10.05.2025
XXXI. KV SKCHR
Miesto konania: Vojka nad Dunajom, kynologická hala

11.05.2025
BONITÁCIA SKCHR, klubový deň
Miesto konania: Vojka nad Dunajom, kynologická hala

18.10.2025
XXXI. ŠV SKCHR
Miesto konania: Vojka nad Dunajom, kynologická hala

19.10.2025
BONITÁCIA SKCHR, klubový deň
Miesto konania: Vojka nad Dunajom, kynologická hala

 

Čítanosť článkov
2830472

Práve tu je 321 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Naši sponzori

Hlavný sponzor
pre jubilejné výstavy
organizované pri príležitosti
30. výročia založenia
Slovenského klubu chovateľov ridgebackov (SKCHR)

XXX. KV SKCHR 2024
XXX. ŠV SKCHR 2024

Pro Plan Logo na web RGB 2023 kopie