Nachádzate sa tu: Home l Archív noviniek l O plemene RR l Zdravie a genetika RR l Genetika a chov RR l Sfarbenia Ridgebacka
Normálna škála farieb Ridgebacka
Rôznorodosť prípustných odtieňov pšeničnej
Normálna "pšeničná" srsť má rozsah od svetlej po medovo zlatú, od červenej po medenú a od strednej po tmavú.
Všetko sú to krásne odtiene a všetky sú rovnako akceptovateľné.
V štandarde sa opisuje farba RR ako “pšeničná”, ale aká je to farba?
Pšeničná je starý výraz, bežne používaný medzi chovateľmi teriérov aj chovateľmi iných plemien, ktorý označuje červenkastý chlp so svetlejším koreňom a tmavšou špičkou. Geneticky je tento chlp nazývaný "agouti" a je považovaný za "divoký typ". Medzi pár zvierat, ktoré majú "agouti" sfarbenie, patria napr. kojoti, vlci, líšky a medvedíky čistotné. Agouti je gén, ktorý spôsobuje, že líšky majú červenkastý chlp s čiernou špičkou, kojoti majú žltkasté chlpy s čiernou špičkou.
Tento jav môžeme na základe štúdií opísať tak, že agouti gén súťaží vo viazaní sa na receptor melanokortínu a niekedy musí vyhrať. Konkurencia pokračuje ako dĺžka chlpu rastie a výsledok sa mení v závislosti od jeho dĺžky. Little (1957) navrhol označovať za agouti gén, ktorý spôsobuje svetlejšiu farbu v spodnej časti a tmavú na špičke - charakteristika farby aj u RR.
Čo presne výraz "pšeničná" znamená?
Ak posudzujeme výraz pšeničná pri plemene rhodesian ridgeback, pšeničná nie je tak úplne farba, ale skôr vzor farby. Hlavná farba ridgebacka má širokú škálu odtieňov v druhu hnedej od svetlej po tmavú – od žltkastej po červenkastú hnedú. Oblasti po stranách krku, za lopatkami a na stehnách sú oveľa svetlejšie ako hlavná farba tela a oblasť chrbtice (topline) a nohy (pod kolenami a lakťami) zvyknú byť tmavšie ako zvyšok tela.
Chlp samotný je "pruhovaný", to znamená, že je svetlejší pri koreni a tmavší na špičke. Samozrejme pri plemenách s dlhšou srsťou je to ľahšie viditeľné a dodáva im to škvrnitý vzhľad. Vzhľadom na to, že RR je krátkosrstý, nie je to také evidentné. Čím viac je pes "pšeničný”, tým viac sa "pruhovanosť" prejavuje na jednotlivých chlpoch. Svetlejšie chlpy pri koreni vytvárajú ilúziu žltkastého podkladu.
Vzor Ujajiro
Občas vidíme veľmi svetlú farbu, skoro bielu, na vnútorných častiach nôh, na bruchu, na hrudi a krku a po stranách. Tento vzor voláme "ujajiro", japonský termín pre vzor farby srsti u plemena Shiba Inu.
Napriek tomu, že tento vzor nie je preferovaný chovateľmi, je akceptovateľný ako pšeničný vzor. Najčastejšie sa vyskytuje u svetlejších psov. Tento vzor môže niesť tak RR s čiernym nosom, ako aj s hnedým nosom.
Zriedkavo môžu mať pšeničné psy tmavo vyzerajúci "náhrdelník" na spodnej strane krku, ktorý sa tiahne v tvare "V" z jednej strany na druhú. Tieto psy vo všeobecnosti majú tmavšie uši, tmavšie tieňovanie na hlave a tmavé chlpy v posledných 2/3 chvosta.
Svetlejšie časti ich tela – na krku, za lopatkami a na zadných častiach nôh – môžu byť výraznejšie.
Aj keď tento vzor nie je preferovaný chovateľmi, tento typ "sable" sfarbenia môže byť prijateľný, ak nie je intenzívne po celom tele. Tento vzor môže niesť tak RR s čiernym nosom, ako aj s hnedým nosom.
Sable pšeničná je takisto geneticky nazývana agouti.
Nezvyčajné farby RR
***** Prosím, majte na pamäti, že žiadny seriózny chovateľ RR nepoužíva v chove nijakú z týchto netypických farieb a sfarbení, ak sa občas objaví v chove takýto RR, seriózny chovateľ ho predá len ako "PET" jedinca. Ak sa Vám ktokoľvek pokúša predať netypicky sfarbeného RR bez informácie o tom, že táto farba je neakceptovateľná vo výstavnom kruhu a v chove, prosím, nekupujte si od neho šteniatko. *****
Občas sa narodí RR so sfarbením, ktoré by sme normálne nenazvali agouti alebo pšeničná. Býva to však veľmi neobvyklé a pre chovateľov je to varovný signál - považujú takéto jedince za nepochádzajúce z čistokrvného chovu.
Žíhaná (pásikavá) je sfarbenie pozostávajúce z prúžkov, ktoré môžu byť červené a čierne, plavé a čierne, isabella a šedé. Vyskytuje sa u nemeckej dogy, chrtov, boxerov a iných, občas u RR. K lokus hrá kľúčovú úlohu v sfarbení srsti. Tento lokus je relatívnou novinkou v našom chápaní psieho sfarbenia a obsahuje znaky priradené niektorým ďalším génom.
Dominantná alela je séria E, ktorá je zodpovedná za jednofarebnosť, alebo za sýtu farbu srsti v pigmentovaných oblastiach. Tento rys bol pôvodne spojený s lokusom agouti(A) ako As, ale nedávne chovateľské štúdie ukázali, že to nie je tento prípad. Akékoľvek zviera s aspoň jednou alelou E bude jednofarebné, akékoľvek zviera s aspoň jednou alelou Ebr a žiadnou E alelou bude žíhané na agouti pozadí (pozri A lokus). Akékoľvek zviera s dvoma Ay alelami bude vykazovať agouti vzorec (pozri A lokus).
Ďakujeme Jabulani RR's za túto fotografiu.
Čierna s pálením (sýta čierna srsť s pálenými znakmi) je v skutočnosti nesená agouti alelou a je recesívnym sfarbením, t.j. obaja rodičia musia niesť recesívny gén, aby sa prejavil u potomkov.
Na fotke Shona, čistokrvný RR, web o nej http://class.csueastbay.edu/commsci/dogs.htm
Rovnako ako existuje sfarbenie čierne s pálením ako recesívne k agouti, tak isto k nemu existuje recesívne sfarbenie. Výsledkom je sfarbenie hrdzavá s pálením. Na rozdiel od čiernej s pálením, ktorá ostáva rovnaká, aj keď pes dospieva, sa hrdzavá stáva pšeničnou.
Vďaka Jabulani RR's za túto fotografiu.
Strieborná alebo sivá je len dilution gén ("gén riediaci farbu") pôsobiaci na farbu srsti. Šteňatá sa rodia strieborné (ľahko rozpoznateľné u čerstvo narodených šteniat) alebo sivé a majú modré oči. Ako dospievajú, ich farba srsti sa stáva menej sivou a viac farby "papierovej nákupnej tašky". Oči môžu zostať modré alebo sa zmeniť na jantárové.
Ďakujeme Kalmara RRs za túto fotografiu.
Tak isto ako existujú rozdiely vo sfarbení srsti u "normálnych RR", tak isto sa môže líšiť sfarbenie pri géne riediacom farbu.
Táto fotografia ukazuje rozdiel medzi normálne sfarbeným RR a RR s génom s riedením farby.
Ďakujeme Bonnie van der Born za tieto fotografie.
Čierna pšeničná je najvzácnejšou z týchto farieb. V 50. rokoch sa v USA mohli stať bežnejším, pretože majitelia jednej z veľkých chovateľských staníc v Kalifornii si zadovážili RR priamo z Afriky. Na jednej párty videli krásne stavaného čierneho pšeničného psa, ale jeho majiteľ sa s ním nevedel rozlúčiť.
Pri tomto sfarbení sa telo javí čierne, ale pri bližšom preskúmaní sa svetlejšie korienky objavia na všetkých zvyčajných miestach - na lopatkách, po stranách krku alebo na zadnej časti stehien. Tak isto ich je viac vidno na spodnej strane psa a na vrchu zostáva farba tmavá.
Dúfam, že to vidíte na tejto fotografii veľmi vzácne sfarbeného psa - čierno pšeničného RR.
Ďakujeme AKC za túto fotografiu.
Aj keď nasledujúce sfarbenie je akceptovateľné, nie je preferované vzhľadom na "prešedivelý" vzhľad.
Tento pes vykazuje vo farbe srsti dedičstvo po kólii. Všimnite si ako, obaja aj RR, aj kólia, majú tzv. vdovský vrchol medzi očami, tmavšie uši a čierny golier pod krkom, taktiež svetlejšie spodné časti nôh a tmavé chlpy na chvoste. Prvé RR mali často, rovnako ako kólie, biele goliere, ale to neskôr ustúpilo kvôli minimalizovaniu bielej v našom štandarde. Mimochodom toto je agouti vzor alebo pšeničná, v základe chlpu je farba svetlá a na koncoch tmavšia - tmavšia len v niektorých oblastiach. |
Kólia bola v zmesi plemien, ktoré tvorili RR počas Von Rooyen-ovej éry. Toto plemeno pravdepodobne dalo RR jeho vynikajúce lovecké schopnosti, ako držanie leva na mieste - to je prejav správania sa pri pasení. Na základe histórie Von Rooyen hovoril, že najlepší pes, ktorého kedy vyšľachtil bol mix RR a kólie, pretože bol nielen vhodný na lov, ale vedel aj nadháňať dobytok. |
Toto šteňa vykazuje stav známy ako mozaika, je to výsledok mutácie, ktorá sa vyskytuje v kožných bunkách v embryonálnom štádiu vývoja. | Toto je ten istý pes v dospelosti, prosím, všimnite si, že farba srsti na jeho tele sa stala pšeničnou, ale vzor mozaiky pretrváva. |
Ďakujeme Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. za túto fotografiu klientovho šteniatka.
Toto šteňa vykazuje výzor typický pre genetický vzor "Írske špinenie". U RR sa ho snažíme minimalizovať v chove, ale občas sa ukáže. Prejavuje sa to bielymi končatinami, špičkou chvosta, bruchom, hrudníkom, krkom a oblasťou okolo krku, bielou na papuli a niekedy lysinou.
Plemená normálne vykazujúce toto sfarbenie sú kólia, šeltia, corgi, boxer, amstaff, bostonský teriér a mnoho ďalších.
Zdroj s povolením autora: Sandra Fikes, Kalahari Rhodesian Ridgebacks
Preklad: Monika Kollárová
Jazyková korekcia Andrea Černáková