Nachádzate sa tu: Home l Archív noviniek l O plemene RR l Zdravie a genetika RR l Praktické rady l Starnutie psa
Proces starnutia žiaľ nie je možné zastaviť. Majitelia psov však trochu môžu prispieť k tomu, aby ich štvornohý miláčik prežil jeseň svojho života čo možno najpríjemnejšie. K tomu predovšetkým patrí kŕmenie psa vhodnou stravou s nižším obsahom energie. Presný kŕmny plán je vhodné zostaviť s ošetrujúcim veterinárom a treba ho prispôsobiť celkovému zdravotnému stavu psa. Hormonálne zmeny, ktoré nevyhnutne nastupujú s procesom starnutia, so sebou prinášajú náchylnosť k nadváhe. V niektorých prípadoch je potom nutné postupné znižovanie objemu potravy. Nikdy nečakajte, kým pes priberie! Tkanivá starších psov sú schopné ukladať nižšie množstvo bielkovín, než tkanivá mladých psov. Preto musí psí senior dostávať vysokokvalitné a dobre stráviteľné proteíny. Pre zdravie starnúceho psa je tiež dôležitý dostatok primeraného pohybu. Aj so starnúcim psom je potrebné hrať sa a motivovať ho k hre a tým udržiavať vo forme jeho zmysly.
K tomu, aby pes zostal zdravý a dožil sa vysokého veku samozrejme patria pravidelné preventívne prehliadky (minimálne každých 6 mesiacov u zdravých jedincov a u chronicky chorých treba prispôsobiť prehliadky pokynom veterinára). Samozrejme, v prípade akútnych ochorení sú potrebné návštevy častejšie, prípadne okamžite. V neposlednom rade okrem lekárskej starostlivosti potrebujú naši starnúci miláčikovia nekonečné množstvo lásky a pozornosti. Psychika pôsobí na celkový zdravotný stav psa a na jeho vek.
Jedným z mnohých programov proti starnutiu psa sú homeopatické prípravky, ktoré štvornohému seniorovi pomáhajú starnúť bez väčších komplikácií. Prípadné prejavy slabosti je možné prekonávať prípravkom Ginseng D6 a Crataegus D1, ktorý sa podáva 3 x denne.
Veľa psov údajne zodpovedá svojou osobnostnou podstatou typu lieku Calcium Phosporicum – pre tento typ psov je charakteristická pozornosť, inteligencia a pozoruhodná prispôsobivosť. Psy tohto typu sú väčšinou gracióznej stavby tela ale pôsobia dojmom atléta. Pohybujú sa pevne a elegantne. Voči deťom sú tolerantné a vďaka nekomplikovanej povahe sú príjemnými domácimi spoločníkmi, ktorí sa aktívne podieľajú na rodinnom živote.
Psy typu Calcium Carbonicum sa pohybujú ťažkopádne a často si ľahnú, aby si odpočinuli. V ich väzivách, tkanivách a svaloch sa uložilo veľa vody a preto pôsobia dojmom obezity a neohrabanosti. Psy tohto typu nemajú takú radosť z kontaktov, ako psy typu Calcium Phosporicum. Držia sa radšej v pozadí, aj keď sú napríklad dobromyseľní. Potrebujú veľa lásky a za akýkoľvek prejav náklonnosti odpovedajú vďačnosťou. Z celej ich povahy vyžaruje kľud a rozhodne nie je prehnané označiť ich za flegmatikov. Častokrát niekoľkodňová absencia veľkej potreby nie je nič neobvyklé. Tento typ psa najčastejšie trpí zápalom očných spojiviek.
Psy typu Fosfor sú vyslovene rýchle a obratné, sú ostražité a pozorné, čo vyžaduje skúseného majiteľa. Psyi tohto typu sú vynikajúci lovci a nevyhýbajú sa konfliktom. Niektoré ale majú sklon k bojazlivosti. Slabinou tohto typu psa bývajú dýchacie problémy, zuby, tráviaci trakt a chrbtica. Je dobré pri tomto type psa zvýšene dbať na vyváženú potravu.
Psy typu Sulfur sa údajne vyznačujú výraznou tvrdohlavosťou a samostatnosťou. Najčastejšie sa stiahnu niekam do ústrania. Ich zdržanlivý spôsob života im spôsobuje zdravotné problémy v látkovej výmene, tráviace problémy a ochorenie kože a uší. K negatívam tiež patrí zlé hojenie rán a nadmerná tvorba hnisu v prípadných ranách.
Ďalšou alternatívou pre seniora sú Bachove kvety (esencie) ako napríklad:
Agrimony (repík lekársky) - má priniesť psovi veselosť a uvoľnenosť. Pes jednoduchšie zvláda problémy a požiadavky a k životu pristupuje ležérnejšie.
Clemantis (biela lesná réva) – vzbudzuje nový záujem o aktuálne diane a údajne pôsobí proti senilite.
Chicory (čakanka obyčajná) – pomáha psovi ľahšie sa vysporiadať so zmenami v jeho okolí.
Mimulus (čarodejka škvrnitá) – povzbudzuje odvahu a udatnosť, postupne odbúrava prípadný strach. Energia týchto kvetín pomáha pri plánovanej návšteve veterinára alebo v posledných hodinách života psa.
Mustard (divoká horčica) – povzbudivo pôsobí proti smútku a depresii.
Olivae (oliva) – vracia starnúcemu psovi čerstvosť a nové sily.
Vinne (vínna réva) – panovačné a vládychtivé psy spravidla dobre reagujú na túto kvetinu. Úľavu prinášajú hlavne jedincom, ktorí sa cítia vzhľadom k svojej neznesiteľnej povahe osamelí.
Walnut (vlašský orech) – pomáha psom, ktorí sa procesu starnutia nevedia prispôsobiť a stavajú sa mu na odpor.
Wild Rose (divá ruža) – má mrzuté psy vyviesť z apatie a rezignácie. U týchto psov sa začne prejavovať nová ochota vyvíjať rôzne aktivity.
Willow (žltá vŕba) – môže pomôcť psom, ktorý za svoje telesné a duševné problémy obviňujú okolitý svet. Takto postihnuté psy sú vyslovene mrzuté a rýchlo reagujú ublížene.
Copyright: Katarína Ťavodová, 1/2006
Zdroj: Svět psú č. 9/2005
Upravil: Mária Kováčová, 8/2015
Ilustračné foto: Lívia Lakotová „Mashama Mazi Rus DHURIYA DANDY (Sniper)“, majiteľ Dana Müllerová