Nachádzate sa tu: Home l Archív noviniek l O plemene RR l Zdravie a genetika RR l Praktické rady l Osina - suvenír z vychádzky
Často a radi sa pozeráte, ako váš RR behá po poli zrelého obilia, či vo vysokej tráve? Svedčí mu to, veď jeho srsť je „pšeničnej“ farby. Ale hoci je srsť ridgebacka krátka, rovnako dobre,ako dlhosrsté plemená psov, sa nevyhne nežiaducemu suveníru z vychádzky, akým je osina – najmä v letnom období a začiatkom jesene.
Osina je časť stebla obilnín a lúčnych tráv, ktoré sú z jednej strany zakončené háčikom a z druhej štetinami a môžu mať rôznu dĺžku. Mechanickým pôsobením sa uvoľňujú z klasu a svojim ostrým zakončením ľahko prepichnú kožu. Hrot osiny je veľmi ostrý a pod kožu prenikne ľahko a putuje pod ňou. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti medzi prstami, v spodnej časti labky, ale ľahko skĺznu aj do zvukovodu, prípadne sa dostanú do oka, pod tretie viečko, ojedinele môžu byť aj vdýchnuté do nosa, kde pôsobia ako cudzie teleso, ale osina sa môže dostať do ktorejkoľvek inej časti psieho tela. Výnimkou nie je konečník alebo aj močová trubica. Pes spočiatku nemusí prejavovať známky bolesti, no o niekoľko dní sa postihnuté miesto zapáli, opuchne, vznikne hnisavý vačok, a v tom lepšom prípade, po prasknutí osina vypadne. Ak si však pes bolestivé miesto neustále oblizuje, môže podporiť pohyb osiny hrotom vpred, tzn. smerom do tela. Postupne sa dostáva do podkožia, až úplne prenikne pod kožu. Putovať tak môže aj niekoľko centimerov od miesta vpichu. Preto keď uvidíte na svojom psovi, že po vychádzke trasie hlavou, škriabe si ucho, neprestajne kýcha a vytáča hlavu nabok, kríva a neustále si vylizuje labku, alebo mu slzí oko a nedokáže ho otvoriť, je veľmi pravdepodobné, že má osinu a preto navštívte hneď veterinárneho lekára! V týchto prípadoch je potrebné čo najskôr odstrániť cudzie teleso, niekedy je nutné psíka uviesť do anestézy, prípadne chirurgicky ošetriť. Osinu zapichnutú v labke hneď po vychádzke ani zbadať nemusíte, no o deň pobežíte k veterinárovi v zdaní zapáleného, prípadne i zahnisaného lôžka pazúra, či bolestivej hrčky medzi prstami na psej labe. V niektorých prípadoch môže mať pes aj horúčku a môže odmietať potravu.
Pre lepšie zapamätanie si zopakujme:
Príznaky:
Ochrana pred osinou:
V každom prípade pripomíname, že liečba osiny, v akomkoľvek štádiu, patrí do rúk veterinára.V žiadnom prípade sa ju nepokúšajte vyliečiť domácimi (a hlavne ľudskými) liekmi.
Copyright: Mária Kováčová, 8/2015
Zdroj: weby dogvet.sk a psisvet.sk