Nachádzate sa tu: Home l Úspechy - reporty z výstav l Predstavujeme najúspešnejšieho RR SKCHR za rok 2016
C.I.B., GrandCh., MultiCh., JCh., BISS,
CHIBALE HABEEBAH OF SHINGAMONGA
dátum narodenia: 19.01.2012
otec: Chitonga Gombe (BE)
matka: C.I.B, MultiCh.
Habeebah Asília Löwenschwanz (SK)
chovný pes: Slovensko, Maďarsko, Taliansko
(uznaný a zapísaný v týchto krajinách ako chovný)
výška: 67,5 cm
váha: 43 kg
majiteľ: Adriana Benčičová
handler: A. Benčičová, Veronika Olešovská
chovateľ: Ákos Tóth (HU)
plnochrupý, nožnicový zhryz
HD A/A, ED 0/0, OCD free,
LTV neg., L7 normal,
Spondylosis neg.
DM: N/N non-carrier
Locus B: B/B
Locus D: D/D
DCM (srdce): neg.
Štítna žľaza: NORMAL neg.
Epilepsia: neg. non-carrier
DNA biologické vzorky uložené v ENCI
výstavné tituly:
Interšampión (C.I.B.)
Šampión Slovenska
Grandšampión Slovenska
Šampión SKJ
Šampión Maďarska
Grandšampión Maďarska
Výstavný šampión Maďarska
Šampión Rakúska
Šampión Poľska
Šampión Slovinska
Šampión Chorvátska
Šampión Srbska
Šampión Bosny a Hercegoviny
Šampión Rumunska
Šampión Bulharska
Český Junior šampión
Maďarský Junior šampión
BEST RR SKCHR 2016
Šampión roka 2016 SKCHR
Šampión roka 2015 SKCHR
BISS
Národný víťaz Slovenska
Maďarský derby víťaz
Victory Winner
Victory Junior Winner
Slovakia dog cup 2016: 1.miesto RR,
2.miesto FCI VI.
ROZHOVOR S ADRIANOU BENČIČOVOU,
MAJITEĽKOU NAJÚSPEŠNEJŠIEHO RR ZA ROK 2016
S Agarom máte za sebou veľmi úspešnú výstavnú sezónu. Na koľkých výstavách ste sa v roku 2016 zúčastnili a podľa čoho ste si ich vyberali?
Celkovo sme s Agarom v roku 2016 boli na 32 výstavách. Na 19-tich výstavách bol Agar v triede šampiónov a na 13-tich v triede čestnej. Môj výber výstav v roku 2016 som prispôsobila hlavne tomu, aby Agar ukončil rozbehané šampionáty v Rakúsku a na Slovensku.
Koľko z nich bolo v zahraničí a kde najďalej ste boli?
V triede šampiónov sme boli na 19-tich výstavách, z ktorých väčšina bola v zahraničí. Keď spomeniem absolvované výstavy iba v tomto roku, tak najďalej sme cestovali približne 1200 km na Európsku výstavu v Belgickom Bruseli, kde sme sa s Agarom dostali do TOP9. O niečo bližšie 970 km sme si v novembri odbehli do Bulharska. Ale naša najdlhšie cesta, skoro 1800 km bola v roku 2015 na Európsku výstavu do Osla v Nórsku, kde sme skončili na krásnom 4. mieste a na nórskej klubovej výstave na vynikajúcom 2.mieste vo veľmi silnej konkurencii ruských a severských psov.
Do zahraničia cestujeme na výstavy ako sú svetové či európske výstavy, ktoré bývajú každý rok v inej krajine a tiež za rozhodcami, ktorí sú aj chovateľmi tohto plemena, pretože si veľmi vážim ich názor a posudok.
Získali ste niekoľko výnimočných ocenení – vyhrali ste súťaž BEST RR SKCHR s úctyhodným počtom bodov 607 a v súťaži TOP DOG organizovanej SKJ bol Agar prvý medzi RR a v 6. skupine FCI sa umiestnil na krásnom 2. mieste. Aké ďalšie tituly ste získali v uplynulom roku a ktorý titul alebo umiestnenie si najviac ceníte?
Agarovi sa počas roku 2016 podarilo vybehať v triede čestnej 13x prvé miesto a v záverečných súťažiach bol 1x BIS 2 a 3x BIS 3. V triede šampiónov získal 12x CAC, 6x CACIB, 3x res.CACIB, 7x BOB, 4x BIG1, 2x BIG2, 1x BIG3. Podarilo sa nám dokončiť šampión Rakúska, šampión SKJ a šampióna Bulharska.
Všetky Agarove víťazstvá a tituly si cením rovnako aj keď, možno o niečo viac tie, ktoré sme vybehali spolu ako dvojka, pretože ak to situácia dovolí nechávam Agara behať vo výstavných kruhoch s handlerkou Veronikou.
Mimoriadne si cením osobné uznanie od rozhodcov a špecialistov na plemeno, keď sa opýtajú z ktorej krajiny sme, pohladkajú Agara a pochvália jeho kvality. Je to taká čerešnička na záver. Musím ešte podotknúť, že aj keď je Agar z maďarskej chovnej stanice jeho predkovia pochádzajú zo Slovenska z chovnej stanice Löwenschwanz.
Agar je váš prvý pes? Vyberali ste si zámerne výstavne perspektívne šteniatko alebo to bola náhoda?
Agarko nie je môj prvý pes. Pri jeho výbere som mala prvá možnosť si vybrať spomedzi psov. Vyberalo aj oko, ale aj srdce. Boli sme si od začiatku súdení. Na výstavy som chcela chodiť, ale nebola by som sklamaná, keby na to v konečnom dôsledku nemal. V našich výstavných začiatkoch som mala po ruke skúsených poradcov Líviu Lakotovú, je to chovateľka Agarovej maminy a Michaelu Fajkusovú, vďaka ktorým sa mi podarilo vytiahnuť z Agara to najlepšie. Nestačí len aby pes vyzeral dobre, veľmi dôležitá je aj povaha, zdravie a chuť pracovať.
Keď mal Agar 3 mesiace skúsili sme prvú výstavu a v 4 mesiacoch vyhral BIS výstavy mladší dorast. Výstavný kolotoč sme začali až od triedy mladých. Prvý „dospelácky“ titul šampión Chorvátska si Agarko vybehal v 18–tich mesiacoch v Splite. Každý nový úspech ma motivoval pokračovať s Agarom ďalej a skúšať ukázať Agara aj vo výstavných kruhoch ďalej a ďalej od Slovenska.
Aké sú podľa vás jeho prednosti?
Mnohí majitelia výstavných psov využívajú služby profesionálnych handlerov. Ako je to u vás, prečo ste sa tak rozhodli a aké to má podľa vás výhody?
Áno využívam pri Agarovi aj služby profesionálneho handlera. Agar a Veronika sú v kruhu zohraná dvojica a sledovať ich v záverečných súťažiach je pre mňa neskutočný zážitok. Viem, že keď je s Agarom v kruhu Veronika bude ich výkon na 100%.
Agara vystavujem často aj ja sama, pretože ma to baví. Občas niečo pokazím, ale stále to musí byt aj o zábave.
Ako sa pripravujete na výstavu?
Keď bol Agar šteniatko a aj vo veku mladého psa učili sme sa postoj a výstavnú drezúru. Dôležitý je aj základný výcvik poslušnosti. Teraz už žiadnu špeciálnu prípravu nemáme. V rámci potreby okúpem a vyčešem.
Aké máte plány do budúcnosti?
Chcela by som Agara predviesť na CRUFT 2017. Dúfam, že sa mi to už podarí splniť, nakoľko číslo potrebné na prihlásenie sa mi s Angličanmi podarilo vykomunikovať pomaly po dvoch rokoch od zaplatenia poplatku.
Som hrdá na Agara, že sa môže postaviť do konkurencie so psami či už z Ruska, Nemecka alebo severských krajín, tak uvidíme kam sa nám ešte podarí ísť.
Rozhovor pripravila Jana Bagarová