„Najväčšia svetová výstava“, „Oslava psov“, „Mekka vystavovateľov“, „Olymp handlerov“... všetkými týmito názvami by sa dala pomenovať anglická Cruftova výstava psov, na ktorú sa dostať je snom snáď každého ambiciózneho vystavovateľa. Do osláv jej jubilejného ročníka ostáva už len pár dní. Výstava nesie názov podľa svojho zakladateľa Charlesa Crufta. Ako mladý Charles po skončení školy pracoval v reklame, propagoval výrobky pre psov. Bol ambicióznym obchodným cestujúcim a jeho manažérske schopnosti a talent začali postupom času chovatelia psov využívať na organizáciu výstav.
Charles Cruft postupne rozvíjal svoje znalosti vo svete psov a v roku 1891, presne pred 125 rokmi, objednal v Islingtone priestory Royal Agricultural Hall na prvú veľkú výstavu, nesúcu jeho meno, s počtom približne 2000 psov. Genialita jeho manažmentu spočívala v tom, že dokázal výstavu urobiť zaujímavou a komfortnou nielen pre vystavovateľov, ale aj pre divákov a podnikateľov. Vlaky boli prispôsobené na pohodlné cestovanie so psami, hoteliéri a reštauratéri mali „plno“, všetci zarábali na suveníroch s názvom výstavy.
Po Cruftovej úspešnej a dlhej kariére vo svete organizovania psích výstav, ktorú ukončila až jeho smrť v roku 1938, výstavu viedla jeho manželka. V záujme zachovania veľkoleposti výstavy a povesti, ktorú vybudoval Charles Cruft - jej manžel, predala organizáciu výstav anglickej kynologickej spoločnosti Kennel Club s podmienkou zachovania názvu výstavy podľa mena zakladateľa. Druhá svetová vojna síce súťaž na čas prerušila, prestávkou však výstava nijako neutrpela. Postupom času sa rozrastala, čo do počtu vystavovateľov, disciplín, divákov a počtu dní, keď sa vystavovalo. Výstavné priestory praskali vo švíkoch, a tak výstavu jej nový organizátor Kennel Club presťahoval do Londýna do väčších priestorov Olympie, neskôr do Earl´s Courtu, a v roku 1991 z Londýna do Birminghamu do National Exhibition Centre. Tu sa posledná minuloročná výstava konala v počte približne 25 000 vystavených psov zo 46 krajín za účasti takmer 160 000 návštevníkov výstavy.
Na birminghamskej „oslave psov“, známej na celom svete, sa každoročne schádzajú len tí najlepší z najlepších. Aby sa mohol pes tejto akcie zúčastniť, musí sa v priebehu predchádzajúceho roka kvalifikovať. Najjednoduchšou formou je získanie titulu Interšampión alebo Národný šampión v krajine, s ktorou má Kennel Club uzavretú recipročnú zmluvu. Druhou príležitosťou je získanie titulu CACIB na niektorej kvalifikačnej výstave.
Cruft´s je však trošku iná výstava psov, na aké sme zvyknutí u nás. Okrem toho, že okolo kruhov nie je tlačenica o miesto, všade vládne pokoj, dobrá nálada a každý sa usmieva. Výborným vynálezom sú tzv. „benche“ – miesta, kam si vystavovatelia odkladajú svoje psy, klietky, petboxy a ostatné svoje veci, pes tu má miesto na oddych. Okolie kruhov je voľné – bez pások, na zemi krásny zelený koberec bez jedinej psej „stopy“ či chlpov, okolo 2 rady stoličiek pre návštevníkov a veľkosť kruhu je približne 4-násobok toho najväčšieho slovenského výstavného kruhu.
V delení psov na Crufte je rozdiel oproti deleniu FCI, čo do rozdelenia tried (nielen podľa veku), ale aj plemien psov. Anglicko má 7 skupín:
Toys - spoločenské plemená; malé plemená chované predovšetkým pre zábavu a ako spoločníci (kavalier king charles španiel, čivava, bišonik,...)
Gundogs - lovecké plemená; vyšľachtené na stopovanie živej zveri (anglický kokeršpaniel, írsky seter, weimarský stavač,...)
Utility - užitočné plemená; šľachtené na osobitné aktivity a funkcie, ktoré nie sú zahrnuté v pracovnej ani športovej skupine (akita inu, dalmatín, bradáč, ...)
Hounds - naháňajúce plemená; vyšľachtené na lov čuchom a predovšetkým zrakom (do tejto skupiny patrí rhodesian ridgeback a tiež afgánský chrt, basendži,,...)
Working - pracovné plemená; psy na stráženie majetku, osôb, na záchrannú či pátraciu činnosť (aljašský malamut, doberman, bernardín, ...)
Pastoral - pastierske plemená; psy pastierov, psy strážiace stáda oviec, kôz a pod (nemecký ovčiak, dlhosrstá kólia, komondor,....)
Terriers - teriéry; chované pre lov škodcov - líšky, potkany, jazvece, vydry (foxteriér, bulteriér, jack russel teriér,....)
Výsledky skupiny Hounds (kam patrí RR) za roky 2000 až 2015
V každej skupine sa rozhoduje o tom najlepšom, ktorý získa titul BIG (Best in Group, titul môže byť označovaný aj ako BOG, Best of Group).
Týchto sedem najlepších psov (s titulom BIG) sa stretáva v záverečnej súťaži Best in Show. Víťaz získava ocenenie, ktoré je snom každého vystavovateľa, titul BIS na Cruftovej výstave. Okrem BIS sa zadáva tiež Reserve BIS. Víťaz BIS získava repliku striebornej trofeje Keddall Memorial Trophy a menšiu peňažnú čiastku. Víťazná cena však nie je ani zďaleka dôvodom na účasť v tejto prestížnej súťaži ani primárnym dôvodom k radosti. Cenou je už samotná účasť a česť súťažit na Crufte.
Ďalšie disciplíny, v ktorých na Crufte psy súťažia nielen vystavením v kruhoch, ale divácky zaujímavým spôsobom predvádzajú štandartné črty plemien, poslušnosť a inteligenciu, sú:
Dog Agility - súťaž agility: pozorný pes, bystrý psovod a náročná prekážková dráha,
Obedience - súťaže v poslušnosti,
Flyball - súťaž s prekážkami a loptičkou,
Musical Canine Freestyle, Hellwork To Music - súťaže pri hudbe,
Young Kennel Club - klub pre mladých psovodov, súťaže v rôznych disciplínach, poradenstvo,
World Champion Junior Handling - mladý vystavovateľ,
Crossbreeds - súťaže a disciplíny pre krížencov.
Brány jubilejného 125. ročníka Cruftu sa otvoria už o pár dní - 10.marca 2016. Ak chcete byť aj vy tak trošku jeho súčasťou a nadýchnuť sa aspoň nadiaľku atmosféry tejto unikátnej výstavy, môžete sledovať priamy prenos z Birminghamu ONLINE na internete.
©Mária Kováčová, Február 2016
Spracované zo zdrojov: crufts.org.uk, psickar.sk, inzeria-psov.sk, wikipedia.com, trafficsafe.org, dailymail.co.uk