Nachádzate sa tu: Home l Archív noviniek l O plemene RR l Zdravie a genetika RR l Praktické rady l Ridgeback a zima
Zima je krásne ročné obdobie a ridgeback aj napriek chladu ocení naše spoločné prechádzky zasneženou krajinou. Avšak ide o plemeno, ktoré je chované vo vnútri, čiže sa mu nevytvára dostatočná podsada – krátka srsť chrániaca telo. Z tohto dôvodu treba pri venčení v zime dodržiavať určité zásady, aby sme predišli ochoreniu a zdravotným problémom v seniorskom veku.
Na zimnú vychádzku treba psa obliecť primerane počasiu a aktivite. Ak ideme vyvenčiť svojho miláčika niekam do prírody spoločne s inými psami, je predpoklad, že sa pes zahreje aktívnym pohybom. V takýchto prípadoch ho nie je potrebné obliekať. Ak však pes bude iba na vôdzke a vonku je mráz, treba ho obliecť. Kabátik špeciálne vyhotovený pre psa vhodne chráni jeho telo a nahrádza podsadu. Kabátik by mal zakrývať hrudník, bedrá a chrbát, mal by sa ľahko obliekať a vyzliekať, mal by byť zateplený a presne sedieť na veľkosť psa, aby ho nijako neobmedzoval. Používaním kabátika v mrazivých dňoch predídete možným chorobám a pomočovaniu v starobe.
Chlad a mráz znášajú rôzne mladí a starší psi. Mladí psi sú aktívni, preto je u nich menšie riziko prechladnutia. Iné to je u šteniatok, starších, prípadne chorých psov, ktorí znášajú zimu horšie. Dlhší čas bez pohybu spôsobí, že im začne byť chladno. Následne môžu prechladnúť alebo v horšom prípade ochorejú na chrípku, zápal pľúc alebo zápal močového mechúra, ľadvín a pod. Šteniatka, psích seniorov a chorých psíkov treba obliecť a chodiť na krátke a častejšie prechádzky.
V zime môžeme mierne zvýšiť aj kŕmnu dávku, pretože psí organizmus potrebuje na udržanie telesnej teploty viac energie. Ale majme na mysli, že to platí iba pre toho ridgebacka, s ktorým trávime aktívne veľa času vonku. V opačnom prípade veľkosť dávky nemeníme.
V zimnom období často vidíme, že psi požierajú sneh. Nedovoľte to svojmu psovi. Obmedzením takéhoto správania predchádzate možným zápalovým ochoreniam.
V zime si treba dávať pozor aj na chodníky a cesty ošetrené soľou. Soľ veľmi ľahko preniká do vankúšikov na labkách, čo psa nepríjemne páli a štípe. Môže sa stať, že pes nebude chcieť kráčať ani na troch labkách. Ak sa chystáte na prechádzku na miesta, kde je predpoklad, že budú cesty posolené, natrite preventívne labky špeciálnym krémom alebo lekárskou vazelínou. Indulona nie je veľmi vhodná, lebo obsahuje veľa vody, čo môže v mraze spôsobovať popraskania kože. Po návrate domov treba labky poriadne umyť vlažnou vodou a následne opäť ošetriť krémom. Riešením môže byť aj použitie psích topánok. Ale na ne treba psíka najprv naučiť, aby si ich nesťahoval. Topánky sú vhodné hlavne vtedy, ak má pes na labkách nejaké poranenie.
Avšak najlepšie je posoleným miestam sa vyhýbať a ísť venčiť radšej na vzdialenejšie miesto, kde sa soľ nepoužíva.
Nikdy nenechávajte v zime dlhšiu dobu psa v aute. Pes si nedokáže dlhodobo vo veľmi chladnom a malom priestore udržať svoju telesnú teplotu.
Pri zimných prechádzkach treba dávať pozor aj na ľad. Vyhýbajte sa zľadovateným miestam, aby pes neutrpel zranenie. Nepúšťajte psa na zamrznuté vodné plochy, mohol by sa pod ním ľad prelomiť.
V zime patrí medzi najčastejšie ochorenia prechladnutie horných a dolných dýchacích ciest a močového aparátu. Príznaky sú apatia, nechutenstvo, kašeľ, zachrípnuté štekanie apod. Je vhodné liečbu konzultovať s veterinárnym lekárom.
Pri dlhodobejšom pobyte psa na mraze bez pohybu môžu vzniknúť omrzliny. Najčastejšie postihnuté miesta sú chvost, uši a labky. Omrzliny sú bolestivé a prejavujú sa bledou a studenou kožou, ktorá neskôr sčervenie a opuchne. Omrzliny musíme veľmi opatrne a pomaly rozmraziť. Postihnuté miesto opatrne omývame vlažnou vodou asi 20 minút. Ak sa jedná o menšie omrzliny, stačí ich natrieť masťami podporujúcimi hojenie, napr. kamilkový alebo arnikový krém. V prípade ťažších omrzlín treba ihneď navštíviť veterinárneho lekára.
Doprajte aj v zime svojmu ridgebackovi dostatok pohybu. Netreba to preháňať s obliekaním. Oblečenie treba využiť, ak je teplota vonku pod nulou alebo ak nemá pes možnosť zahriať sa pohybom. Avšak dôležité je aj to, aby sa pes otužoval. Bude tak lepšie znášať prechody z tepla do zimy. Takže ak je teplota vonku nad nulou a váš pes môže behať koľko chce, neobliekajte ho.
Spracovala: Jana Bagarová, www.ya-ba-ra.sk
Foto: archív autora, M. Reitschmiedová, A. Černáková
Jazyková korektúra: A. Černáková