foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuSpondylóza

Spondylosis deformans alebo spondylóza (SA) je degeneratívne ochorenie chrbtice, pri ktorom dochádza k tvorbe osteofytov (kostných výrastkov) najmä na ventrálnej (spodnej) a laterálnej (bočnej) strane tela stavcov. Osteofyty sa môžu časom spájať a vytvárať premostenia ventrálnych medzistavcových priestorov, čo v konečnom dôsledku vedie k zrastaniu stavcov, zníženiu pohyblivosti a bolestivosti chrbtice.

• Orientačný anatomický prehľad

Chrbtica psa sa skladá zo 7 krčných (C), 13 hrudných (Th), 7 bedrových (L), 3 krížových stavcov zrastených v krížovú kosť (S) a rôzneho počtu chvostových stavcov (Cd), ktorý závisí od plemena. Základné stavebné jednotky stavcov sú: telo, oblúk a výbežky (kĺbne, priečne, tŕňové), ktoré sú uspôsobené podľa funkcie jednotlivých úsekov chrbtice. Jednotlivé stavce sú spojené medzistavcovými platničkami. Medzistavcovú platničku tvorí vonkajší prstenec fibróznych vlákien (anulus fibrosus) a vnútorné dreňové jadro (nucleus pulposus). Medzistavcová platnička pôsobí pri pohybe ako tlmič nárazov a dodáva chrbtici flexibilitu. Chrbtica spolu s hrudníkom tvorí tzv. axiálny skelet, ktorý predstavuje pevný, no dostatočne ohybný oporný bod pre pohyb hlavy, trupu a končatín. Súčasne zaisťuje ochranu dôležitých orgánov, ako je miecha, srdce, pľúca. 

SPOND1SPOND2 

 • Vznik spondylózy

Pri vzniku spondylózy hrá veľkú úlohu degenerácia medzistavcocej platničky. Poškodenie periférnych vlákien fibrózneho prstenca medzistavcovej platničky v mieste ich zakotvenia k periostu tiel stavcov vedie k novotvorbe kosti - vzniku osteofytov. Tie môžu mať rôzny tvar a polohu. Najčastejšie sa vyskytujú ventrálne a laterálne, zriedkavo rastú dorzálnym smerom. Dorzálne lokalizované osteofyty sú najnebezpečnejšie, pretože môžu spôsobovať komprimáciu (stlačenie) miechy s následnými neurologickými problémami.

Osteofyty s narastajúcim vekom pribúdajú, čo môže viesť až k vzniku premostení medzi jednotlivými stavcami. Dochádza k obmedzeniu pohyblivosti chrbtice a oslabeniu štruktúry stavcov a medzistavcových platničiek, čo môže vyústiť ku komplikáciám, ako sú zlomeniny stavcov a prolaps medzistavcových platničiek.

Spondylóza je čiastočne geneticky predisponovaná. Presný mechanizmus dedičnosti však nie je známy (predpokladá sa určitá spojitosť s dedičnosťou DBK). Spondylóza sa preto môže  objaviť aj u šteniat po negatívnych rodičoch.  Veľmi často sa vyskytuje u plemien nemecký ovčiak a nemecký boxer, kde je toto ochorenie aj sledované v chove. Súčet stupňov spondylózy u oboch jedincov rodičovského páru plemena boxer musí byť maximálne 3.

• Klasifikácia stupňov spondylózy

0 - negatívny - bez nálezu 
1 - ľahký - malé osteofyty po obvode koncovej platičky, nepresahujúce líniu koncovej platničky stavca
2 - stredný - osteofyty presahujú líniu koncovej platničky alebo majú charakter voľného telieska na ventrálnom pozdĺžnom väze
3 - ťažký - osteofyty presahujú líniu koncovej platničky a zrastajú, premosťujú susedné stavce
4 - veľmi ťažký - zrastajúce osteofyty tvoria súvislý lem ventrálne dosahujúci v extrémnych prípadoch až šírku tela stavca, spájajú minimálne 4 stavce za sebou

SPOND3  SPOND4  • Diagnostika

Spondylóza sa diagnostikuje z laterolaterálnej (pes leží na boku), prípadne ventrodorzálnej (pes leží na chrbáte) RTG projekcie. Myelografické vyšetrenie, CT alebo magnetická rezonancia pomôže odhaliť prípadnú kompresiu miechy. Spondylóza môže byť lokalizovaná v priebehu celej hrudnej (Th) a bedrovej chrbtice (L), až po oblasť posledného bedrového a prvého krížového stavca (S). Pričom často sa vyskytuje práve v oblasti prechodu jedného úseku chrbtice v nasledujúci (TH-L, L-S). 

Jedná sa o progresívne ochorenie. Veľmi často je diagnostikovaná ako vedľajší nález pri RTG snímkoch zhotovených z iných dôvodov, keďže mnoho postihnutých jedincov ostáva asymptomatických po dlhšiu dobu. Klinicky sa spravidla prejaví až pri strednom a vyššom stupni ochorenia. Nástup klinických príznakov ovplyvňuje viacero faktorov ako plemenná príslušnosť, vek, hmotnosť a záťaž psa. Najčastejšie sa spondylóza prejaví u psov v strednom a vyššom veku, kedy už ani majiteľ neočakáva také fyzické výkony ako u mladšieho psa. Preto môže byť nástup klinických príznakov spočiatku prehliadaný a pripisovaný pribúdajúcemu veku.SPOND RTG

 

• Klinické príznaky

Ku klinickým príznakom ochorenia patria: občasné krívanie, zmena kroku (napr. vysoká akcia hrudných končatín), neochota skákať (napr. do kufra auta), chodiť po schodoch, stuhnutosť a bolestivosť chrbtice. 

K akútnemu zhoršeniu príznakov môže dôjsť pri zachladení chrbtice (ležanie v prievane, kúpanie v studenej vode) alebo po nadmernej fyzickej námahe. Pes zle skočí alebo urobí prudký pohyb, kostné výrastky sa do seba zaryjú, čo spôsobí psovi bolesť. Bolesť môže pretrvávať, keďže dochádza k opuchu okolitých tkanív a tlaku na nervy vystupujúce z miechy cez medzistavcové otvory chrbtice.

Najzávažnejšími klinickými príznakmi sú parézy končatín, problémy s močením a vyprázdňovaním, ku ktorým dochádza v dôsledku výraznej kompresie nervov inervujúcich príslušné oblasti (predovšetkým pri spondylóze v mieste L-S prechodu).

• Terapia

Spondylóza je ochorenie nevyliečiteľné. Môžeme iba spomaliť jeho postup, takže aj pes s pozitívnym nálezom môže viesť relatívne dlho spokojný život. Chirurgické riešenie sa obvykle neodporúča, pretože po odstránení osteofytov dochádza k ich opätovnému rastu.

V akútnej fáze ochorenia, kedy pes vykazuje zvýšenú bolestivosť, podávame nesteroidné antiflogistiká, ktoré znižujú opuch a bolestivosť. Podávame ich však iba niekoľko dní, keďže dlhodobejšia aplikácia môže viesť napr. ku vzniku žalúdočných vredov. V žiadnom prípade nepoužívame humánne lieky!! Pri vážnejších, neurologických príznakoch sú liekom voľby kortikosteroidy.

Postup ochorenia je možné oddialiť podávaním chondroprotektív. Z nich je vhodné používať tie, ktoré obsahujú aj prírodnú protizápalovú a analgetickú zložku (MSM - metylsulfonylmetan, boswelín), ktorá je bezpečná aj pri dlhodobom užívaní. Chondroprotektíva sa spravidla podávajú v niekoľkotýždňových až mesačných kúrach 2-3x do roka, v prípade potreby aj kontinuálne.

Čo sa týka pohybu, vo všeobecnosti platí "ani veľa, ani málo." V závislosti na stupni ochorenia a klinických príznakoch je vhodné psovi obmedziť skákanie, chôdzu hlavne „zo schodov“ a pod. Naopak vhodnou formou pohybu je plávanie a plynulý pohyb po rovnom, prírodnom povrchu, ktorý je dostatočne pevný, ale zároveň mäkký. Vždy však treba predchádzať už spomínanému zachladeniu chrbtice - po kúpaní psa osušiť, nenechať ho ležať v prievane alebo na studenej podlahe či zemi. V chladnejšom počasí mu obliecť kabátik. V neposlednom rade je vhodné aj udržovať optimálnu hmotnosť psa.

MVDr. Lucia Radošovská
MVDr. Pavol Zubrický
Rtg snímky: veterinárna poliklinika ALTHEA
Ilustrácie: Ing. Barbora Harmanová
Uverejnené v časopise PES a MAČKA 1/2016
Zdroje:
Prof. MVDr. Valent Ledecký, CSc. a kol.: Základy röntgenologickej diagnostiky zvierat
http://www.decker.cz/rtg_hodnoceni_SA.htm

_____________________________________________________________________________________ 


SPOND6
MVDr. Lucia Radošovská
veterinárna lekárka, členka klubu SKCHR. Svoje štúdium na Veterinárnej a farmaceutickej univerzite v Brne úspešne zakončila v roku 2012 diplomovou prácou na tému „Kongenitálne abnormality  chrbtice“. Vo veterinárnej praxi sa venuje internej medicíne psov, mačiek a iných malých zvierat, stomatológii a RTG diagnostike. Zúčastňuje sa na odborných konferenciách, kurzoch a workshopoch z oblasti rontgenológie, dermatológie a stomatológie, je tiež absolventkou kurzu Dornovej metódy. Od roku 2012 je členkou SKCHR, majiteľkou sučky Tary (Tusani O´lala Tiaret) a majiteľkou chovateľskej stanice Irrungu.


Luciine pracovisko www.veterinanitra.sk

 

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

Najbližšie akcie KLUBU

Pre rok 2018:
10.03. Členská schôdza

24.03. Seminár pre chovateľov
26.05. XXIV. Klubová výstava
02.06. Bonitácia
03-05.08. Víkend s RR
13.10. XXIII Špeciálna výstava
13.10. Bonitácia

Prihlásenie

Návštevnosť

Today387
Yesterday925
This week1312
This month17239
Total416629

utorok, 21. november 2017, 11:06

Práve tu je 21 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Čítanosť článkov
823525

O nás

logoSlovenský klub chovateľov ridgebackov (ďalej SKCHR) zastrešuje plemeno Rhodesian Ridgeback (RR).
Vznikol za účelom riadeného chovu plemena v roku 1994. Klub zastrešujú organizácie:
fci logologo skj text smalspz logo

Poradenstvo v chove

IMG 0839

Poradenstvo v chove

Od zdravého šteniatka s rodokmeňom, cez krycieho psa a chovnú sučku, až po vitálneho veterána.

SOS Ridgeback

Sample image 2

SOS Ridgeback

Nie každý Ridgeback má v živote štastie. Niektorí hľadajú nový domov alebo sa stratili.