Štandard hovorí: farba oka má harmonizovať s farbou srsti. Nos by mal byt čierny alebo hnedý, v súlade s farbou psa. Žiadna iná farba nosa nie je prípustná. Čierny nos by mal harmonizovať s tmavými očami, hnedý s jantárovými očami. Štandard ridgebackov bol veľakrát kritizovaný za nepresné vyjadrenie. O žiadnej inej časti štandardu nebolo toľko polemizované, ako práve o farbe očí, nosa a srsti.
Medzi farbou očí, srsti a nosa je velmi zložité genetické prepojenie. Čo robí túto čast štandardu kontroverznou je doslovne, že psy s čiernym nosom by mali mať tmavé oči a srsť a psy s hnedým nosom by mali mat jantárové oci a srsť. Táto interpretácia by mohla vylúčit veľa vynikajúcich psov z výstavných kruhov a z chovu. V tomto vyjadrení definície chýbajú najmenej dve slová – harmonizovat a hnedá.
Harmonizovať - v tejto súvislosti má vyjadrovať estetický pomer, alebo peknú príbuznosť - ako pri hudbe. Obtiažnost však môže nastať v chápaní čo je estetické a príbuzné pre jedného, pre druhého to nemusí znamenať to isté. Čo je teda akceptovatelné pri farbe oka? – harmonizovať s farbou srsti? Na psoch s čiernym nosom tmavé oko vždy harmonizuje, hlavne vtedy, ak má pes aj tmavú masku, a aj vtom prípade, ak má svetlo pšeničné sfarbenie. Ale žlté, alebo bledé jantárové oko nikdy neharmonizuje s čiernym nosom, aj ked je pes svetlo pšeničný. A disharmónia vzrastie ešte viac, ak má pes tmavšiu farbu srsti a oko bledšie. Z toho vyplýva, že farba oka by nikdy nemala byt bledšia ako farba srsti. A taký istý princíp je aj u hnedonosých ridgebackov. Aj keď vyzerajú, že majú ovela bližšie k normálnej genetickej harmónii oka, nosa a srsti, je lepšie, ak majú o niečo tmavšie oko ako srsť, hoci budú mat v oku vždy jantárový, alebo orieškovo hnedý nádych. Pri porovnávaní farby srsti a oka by sa mala brať na zretel aj harmónia srsti a oka. Jediný viditeľný príklad disharmónie by nastal vtedy, ak by mal pes tmavopšeničnú farbu srsti, tmavý hnedý nos a žlté oko. Ale tento prípad je velmi ojedinelý a mal by byť penalizovaný a ďalej nereprodukovaný.
Termín „hnedý“ použitý v spojení s nosom, tiež potrebuje definíciu. Dnes je zamieňaný termín hnedý za „liver“ u nás znamená v preklade pečeňová. Je tým myslený iný odtieň farby nosa ako sivá a hnedá. Sivá sa objavuje u psov s čiernym nosom v zimnom období - je aj nazývaná ako „ zimný nos“. K tomu sa však vrátime neskôr. Ako výsledok rôznych kombinácií farieb, recesívnymi génmi máme rôzne odtiene hnedej. Príčinou rôznych odtieňov hnedých nosov u ridgebackov je krv pointra. V štandarde pointra sú uvedené tieto farby pre nos: čierna, hnedá, bledšia hnedá, alebo mäsová, pečeňová, oranžová, ale vždy priradená v kombinácii tmavší nos k tmavšej farbe srsti.
V Zimbabwe nie je žiadna zmienka o hnedých nosoch až do 19. storočia, kedy boli do krajiny dovezené pointre. Vieme, že Van Rooyen ich použil na svoje psy s ridgmi. Je však veľmi pravdepodobné, že psy s ridgmi mali v krvi gén pre hnedú farbu už predtým, pretože tento gén sa vyskytoval v Afrike už v pôvodnej populácii – napr. faraónsky pes.
Na základe toho, že ridgeback pochádza z Afriky sa zdá, že nám príroda ukazuje, že v tropickom podnebí je väčší sklon k produkcii čiernej farby nosa a tmavého oka. Možno práve aj preto je RR jedincov s čiernym nosom viac.
Dobre pigmentovaný hnedonosý ridgeback by mal mat aj hnedý okraj viečok, tmavšie jantárové oči a červeno pšeničnú srsť. Vždy je lepšie, ak je sfarbenie viečka aj oka tmavšie. Tmavšia dúhovka je menej citlivá na slnko a tmavší okraj viečka ochraňuje lepšie oko pred slnečnými lúčmi.
Hnedonosý RR nemá gén pre čiernu farbu a preto má mat hnedé aj pazúry a vankúšiky na labkách. Hnedonosé šteniatka majú v útlom veku krásne azúrovomodré oči.
Na základe týchto vyjadrení však neznamená, že by sme mali všetky šteniatka s bledším odtieňom utrácat.
Chovatelia, ktorí sa zaujímajú o chov rr s iným než čiernym nosom, teda s hnedým, by mali rozumieť dedičnosti a genetike a mali by vedieť, že ak sa použije v chove hnedonosý rr v kombinácii s čiernym nosom, zlepší sa farba srsti, to znamená, že je viac atraktívna - rovnomerne sfarbená a má krásny žiarivý jas.
Ak by boli používané len spojenia čiernonosý x čiernonosý, obzvlášť ak majú červeno pšeničnú farbu, je dokázané, že sa v srsti zvýši výskyt čiernych pesíkov, co je nežiaduce.
Ak by bolo použité spojenie hnedý x hnedý nos, dochádza ku strate pigmentu a zvyšuje sa pravdepodobnosť, že vo vrhu budú mat potomkovia nežiaduce žlté oči, bledšiu srst, a ružovú farbu nosa. Tu však záleží aj na predkoch v rodokmeni týchto jedincov.
Winter nose - Zimný nos
Ak sú v rodokmeni viacerí hnedonosí predkovia, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že čiernonosý pes bude mat v zime sivú farbu nosa „grey winter nose“ a hnedonosý ružovú farbu nosa „pink winter nose“.
Zo skúseností viacerých chovateľov vieme, že v zime u jedincov, ktorí majú v krvi hnedonosých predkov nos vybledne. Tento jav sa objavuje tak ako u cčernonosých aj u hnedonosých rr, čo dobre poznajú aj chovatelia iných plemien (napr. labrador).
V lete pôsobením slnečných lúčov nos znovu stmavne.
Ak teda všetko zhrnieme, z tohto článku jasne vyplýva, že je vždy lepšie, ak má ridgeback v porovnaní so srsťou vždy tmavšie oko ako srst a čierny, alebo hnedý dobre pigmenotvaný nos. Ridgebacky s pečeňovým, alebo ružovým nosom možu byt použití v chove, samozrejme s dobrým výberom partnera, aby sa predišlo nežiaducim chybám sfarbenia.
A na záver: Mnohí obdivovatelia aj majitelia hnedonosých RR tvrdia, že hnedo-nosáčikovia majú lepšie povahy ako ich čiernonosí bratia. Či je to pravda? Spýtajte sa tých, ktorí ich majú doma
Spracovala Milada Krchnavá - Luanda RRs ( http://www.lady-ridgeback.sk ), všetky práva vyhradené
Zdroj:
The Definitive Rhodesian Ridgeback by D.H.Helgesen
zo skúseností chovatelov: Sue Cameron Codognotto – Ozrhode RRs