foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuNovinky 2021

Hypotyreóza - osobná skúsenosť

Choroba, o ktorej sa málo hovorí, ale žiaľ bojuje s ňou aj u násnejeden ridgeback (osobná skúsenosť členky klubu)

Chcem Vám porozprávať o tom, aký problém postihol môjho 4,5-ročného psa Shaku. Všetko sa to začalo v decembri minulého roku. Bolo to najhoršie obdobie, aké som prežila...
Shaka bol zruba do dvoch rokov riadne streštidlo :-))). Behal po lese, naháňal srny a zajace, rád sa hrával s inými psami. Keď mal dva roky tak som mu domov priniesla naše slniečko Bibi, ktorá ho od mala "terorizovala" :-))). Vlastne si to vymenili, Bibi bola čertica a Shaka sa upokojil, zvážnel. Posledný rok ho už nezaujímali ani srny v lese, nechcelo sa mu hrať, prestal sa usmievať :-(((. Myslela som si, že je to vekom a povahou psa, ale veľmi som sa mýlila!!! Shaka mi začiatkom decembra začal padať z nôh! Vstal, išiel sa najesť a potom to prišlo - podlomili sa mu zadné laby, spadol a pomočil sa. Tento stav sa mu ešte 2-krát v decembri zopakoval. Bolo to hrozné, nevedela som čo mu je, ako mu mám pomôcť, ten smutný pohľad....a to, že nevládze chodiť ma rozplakalo. Veľmi som sa bála, že mi odíde.....:-(((

Ležala som pri ňom a spúšťala som mu infúzie, aby sa pozbieral. To všetko sa stalo pár dni pred Vianocami. Najprv som si myslela, že je to epilepsia. Odobrali sme mu krv na vyšetrenie, ale nevyšetrili nám všetko, pretože mal silne lipidemické (veľa tuku) sérum. Podarilo sa vyšetriť cholesterol a glykémiu, ktoré boli enormne zvýšené! Nasadili sme mu liečbu (dávala som mu doplnky výživy na prírodnej báze) a diétu. Náš priateľ veterinár mu spravil kompletné vyšetrenia (krvné testy, sono, RTG) Nepozdávala sa mu srsť a koža, tiež si všimol, že má opuch hlavy a smutný výraz bez záujmu o okolie. Začal mať podozrenie na HYPOTYREÓZU - zníženú funkciu štítnej žľazy. Opakovane sme mu odobrali krv na vyšetrenie štítnej žľazy a výsledok bol POZITÍVNY. Žiaľ, môj Shaka má Hypotyreózu. Okamžite sme mu nasadili Thyroxín. Dnes, takmer po dvojmesačnej liečbe je môj Shaka úplne iný pes!! Ja ho normálne nespoznávam :-))). Začal znovu behať po lese, hrá sa ako keby bol šteňa, usmieva sa, spolu s Bibi sa neskutočne bláznia a sú šťastní. Tým pádom som šťastná aj ja!

Čo je HYPOTYREÓZA?

Hypotyreóza je znížená funkcia štítnej žľazy. Štítna žľaza vylučuje hormón thyroxín, ktorý v organizme stimuluje metabolické dianie. Thyroxín je teda dôležitý pre to, aby metabolizmus prebiehal dostatočne rýchlo. Hypotyreóza znamená, že štítna žľaza vylučuje toho hormónu málo, v krvi je nízka koncentrácia a tak sa do tkanív dostáva nedostatočné množstvo.
Dochádza k spomaleniu a narušeniu látkovej výmeny v telesných tkanivách. Existuje dedičná a získaná forma tohto ochorenia. Dedičná forma je viazaná na určité plemená. Medzi predisponované plemená patrí aj rodézsky ridgeback (anglický seter, dalmatínec, basenji, boxer, akita inu, sibírsky husky a iné). Primárna hypotyreóza sa u psov objavuje často, najmä u veľkých plemien.
Začiatok ochorenia býva najčastejšie bez príznakov. Tie sa objavia až vtedy, keď už veľké percento (cca 75%) štítnej žľazy už nepracuje. Preto trvá niekedy až 2-3 roky, kým prepuknú klinické príznaky.

Príznaky:
- priberanie pri normálnom príjme potravy
- poruchy funkcie nervov
- letargia, strata záujmu
- smutný výraz
- väčšia potreba spánku
- znížená vytrvalosť
- zmena povahy
- citlivosť na chlad
- edém hlavy
- kožné zmeny (suchá, matná srsť, vypadávanie srsti (mapy), šupinatosť kože, spomalená výmena srsti, predčasné šedivenie, studená koža)
- u ridgebackov veľmi často opadávanie nechtov
- poruchy plodnosti
- znížená telesná teplota
- strnulá a pomalá chôdza, potkýnanie a ťahanie zadných končatín
- atrofické zmeny na kĺboch, čo môže viesť až k ochrnutiu
- bradykardia (spomalená akcia srdca)

Shaka nepriberal, držal si stále rovnakú hmotnosť aj keď som mu znížila dávku. Kožu mal matnejšiu, vypadávala mu, ale nemal mapy. Telesnú teplotu mal pri meraní normálnu. Ako som už spomínala na začiatku zmenil sa povahovo, mal zníženú vytrvalosť, pomalú chôdzu a neskôr aj opuch hlavy a tela.

Diagnostika
Diagnostika tohto ochorenia je založená na stanovenie protilátok proti samotnej žľaze a vyšetrenie hormónu thyroxínu (TSH, T4)
V USA je táto problematika u mnohých plemien pozorne sledovaná a odporúča sa každoročné testovanie na autoprotilátky až do 4 rokov a potom každé 2 roky aj u plemena Rhodesian Ridgeback.

Liečba
Thyroxín, ktorého dávku vám vypočíta lekár na základe laboratórnych výsledkov a hmotnosti psa. Samozrejme liečba závisí aj od štádia, kedy je hypotyreóza diagnostikovaná.

Pes s Hypotyreózou je chorý pes a preto podľa mňa nemá byť chovný.
Som presvedčená, že u Shaku ide o dedičnú formu ochorenia, preto som požiadala o vyradenie môjho Shaku z chovu. Pre mňa je najdôležitejšie, že je v poriadku a šťastný.

Napísala som tento článok preto, aby bol ponaučením a pomocou pre ostatných majiteľov psov. Ak sa zmení správanie a povaha psa neznamená to, že to je vekom.
Prajem Všetkým majiteľom a chovateľom zdravých a šťastných psíkov, lebo to je najdôležitejšie!!!

Mgr. Nikoleta Minárová, február 2008, všetky práva vyhradené
www.rr.sk/bb

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu

13.3.2021
Konferencia SKCHR
preložená

17.4.2021
Chovateľský seminár
zrušený

22.5.2021
Klubová Výstava SKCHR

5.6.2021
Bonitácia

30.7-1.8.2021
Víkend s RR

18.9.2021 alebo 9.10.2021
Špeciálna výstava SKCHR

25.9.2021 alebo 16.10.2021
Bonitácia

Čítanosť článkov
1697085

Práve tu je 149 návštevníkov a jeden člen on-line

  • 262

Naši sponzori

logo weber
luanda ridgeback
logo bondi design webs4breeders com
beibira