foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuPostup pri vyhodnocovaní röntgenogramov (RTG)

1. Najmenej 15 dní pred samotným snímkovaním vyplňte Žiadosť o zaslanie tlačiva na vyhodnotenie RTG snímkov  a pošlite ju mailom Hlavnéhmu poradcovi chovu SKCHR (Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.)  V žiadosti uveďte, koľko vyhodnotení si budete žiadať. Oficiálne klubové tlačivo  „Vyhodnotenie RTG snímkov“. Vám bude zaslané na dobierku. Výška dobierky sa odvíja od počtu vyhodnotení + ceny dobierky. Bližšie informácie nájdete na klubovom webe v sekcii „Poplatky“, ako aj v samotnej žiadosti.

2. Po obdržaní tlačiva vyplníte časť A a spolu s originálom preukazu o pôvode psa (potrebné k nahliadnutiu za účelom identifikácie) si zoberiete so sebou k veterinárovi, ktorý bude psa snímkovať.   

3. Absolvujete so svojim psom snímkovanie u veterinára, ktorý má na to oprávnenie (zoznam stredísk nájdete na https://www.kvlsr.sk/veterinarni-lekari príp. na zadnej strane tlačiva).

4. Veterinár rtg. snímok označí tetovacím číslom alebo číslom mikročipu psa a dátumom snímkovania. Na tlačive vyplní a potvrdí časť B. Snímok spolu s klubovým tlačivom odošle na adresu oficiálneho klubového vyhodnocovateľa pre plemeno Rhodesian Ridgeback, ktorá je uvedená na tlačive. Oficiálnym klubovým vyhodnocovateľom je Prof. MVDr. Valent Ledecký CSc - Košice a MVDr. Ivan Pašek - Trnava.

5. Oficiálny klubový vyhodnocovateľ RTG snímok vyhodnotí a archivuje. Na tlačive vyplní a potvrdí  časť C a zašle na adresu hlavného poradcu chovu SKCHR. Kópia ostáva v archíve SKCHR a originál sa obratom zašle majiteľovi snímkovaného psa.


6. Výsledok vyhodnotenia RTG snímkov sa zapíše do originálu preukazu o pôvode psa pri bonitácii.

 Ideálny vek pre röntgenovanie bedrových kĺbov u plemena RR je po ukončení telesného rastu a vývoja, t.j. po 18.mesiaci veku psa. No štatistiky ukazujú, že röntgenovanie kĺbov mladého psa, dokonca už v ôsmom mesiaci jeho veku, je z 90% spoľahlivé.

SKCHR akceptuje vyhodnotenia RTG snímku bedrových a lakťových kĺbov po dovŕšení min. 12 mesiacov veku u suky a 18 mesiacov veku u psa.

Je dobré nepodceňovať výber veterinára, ktorý urobí snímkovanie vášho psa. Vyberte si veterinára zo zoznamu (viď vyššie), aby boli snímky kvalitné a vyhodnocovateľ ich mohol vyhodnotiť. Predídete prípadnému poškodeniu vyhodnotenia psa alebo opakovanému snímkovaniu z dôvodu zlej kvality RTG Ak bude k dispozícii RTG snímok, ktorý nebude možné vyhodnotiť, budú majiteľ i veterinár prostredníctvom UVL, prípadne SRK vyzvaní k opakovanému snímkovaniu.

V prípade, že sa majiteľ psa cíti poškodený, môže postupovať v zmysle schválenej Smernice pre postup pri odvolaní proti RTG DBK, alebo DLK.

Všetky výsledky hodnotenia RTG snímkov sú priebežne uverejňované na klubovej webstránke.

Tento spôsob vyhodnocovania RTG snímkov za účelom uchovnenia jedincov nadobudol platnosť dňa 1.12.2000. Po tomto termíne sa neakceptujú žiadne iné vyhodnotenia.


spracovala Monika Tušanová, 5/2003

aktualizované SRK 2/2012, 5/2013, 12/2014, 2/2015, 5/2015

prepracovala M.Krchňavá 10/2015, doplnené 10/2016

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

Najbližšie akcie KLUBU

Pre rok 2018:
10.03. Členská schôdza

24.03. Seminár pre chovateľov
26.05. XXIV. Klubová výstava
02.06. Bonitácia
03-05.08. Víkend s RR
13.10. XXIII Špeciálna výstava
13.10. Bonitácia

Prihlásenie

Návštevnosť

Today388
Yesterday925
This week1313
This month17240
Total416630

utorok, 21. november 2017, 11:07

Práve tu je 25 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Čítanosť článkov
823528

O nás

logoSlovenský klub chovateľov ridgebackov (ďalej SKCHR) zastrešuje plemeno Rhodesian Ridgeback (RR).
Vznikol za účelom riadeného chovu plemena v roku 1994. Klub zastrešujú organizácie:
fci logologo skj text smalspz logo

Poradenstvo v chove

IMG 0839

Poradenstvo v chove

Od zdravého šteniatka s rodokmeňom, cez krycieho psa a chovnú sučku, až po vitálneho veterána.

SOS Ridgeback

Sample image 2

SOS Ridgeback

Nie každý Ridgeback má v živote štastie. Niektorí hľadajú nový domov alebo sa stratili.