Nachádzate sa tu: Home l Rady chovateľom - ako na to l Chov RR l Rady chovateľom l Príprava suky na krytie, Určenie optimálneho dňa ku krytiu, KRYTIE
prednáška Stretnutie chovateľov SKCHR - September 2008
Ak chcem byť dobrým chovateľom, dobre sa postarať o svoju sučku a odchovať zdravé šteniatka
MAL BY SOM VEDIEŤ ako:
• pripraviť fenku na krytie a tehotenstvo
• určiť optimálny deň na krytie
• o cykluse hárania sučky
• o krytí
• o tehotenstve a pôrode
__________________________________________________________
Príprava feny na krytie a tehotenstvo
Hlavnou prioritou pri rozhodovaní sa o správnom čase pre krytie feny je zdravie. Fenka musí byť úplne zdravá vo výbornej fyzickej kondícii. Sučka ktorá je príliš pevná /tučná/ nemusí zabreznúť, sučka ktorá je veľmi chudá – nemá rezervy a môže ľahšie šteňatá vstrebať, alebo potratiť. Jej imunitný systém musí byť 100% a musí mať za sebou všetky potrebné bežné vakcinácie ešte pred začatím hárania.
Krycí pes = 100% zdravie
Výber krycieho psa nenechávajte na poslednú chvíľu. Zodpovedný chovateľ plánuje krytie aj rok dopredu, aby získal čo najviac potrebných informácií o zdraví a aby plánovaná kombinácia (po zvážení všetkých plusov a mínusov) mohla byť tiež obohatením chovu a tým najlepším, čo chovateľ mohol pre svoj chov urobiť. Krycí pes musí byť v 100% zdravotnom stave. Pri niektorých psoch ktorí kryjú viac sa odporúča očkovať psa aj sučku proti herpes vírusu.
Strava a doplnky pred háraním
U nás chovatelia zvyčajne stravu fenky nemenia až do prvej polovice tehotenstva.
Niekoľko mesiacov pred háraním, alebo ako háranie začne chovatelia zvyčajne začnú dopĺňať stravu kyselinou listovou na prevenciu DS. Názory v podávaní kyseliny listovej sa líšia. Niektorí začnú už mesiac pred háraním, iní začínajú podávať kys. Listovú v deň keď sa fenka začne hárať.
Pred vlastním krytím nevystavujte fenu stresu. Snažte se o jej maximálne pohodlie a dobrú náladu. Pri strese sa v jej organizme vylučujú kortikoidy, ktoré blokujú ovuláciu a preto by nedošlo k uvoľneniu vajíčka a jeho oplodneniu.
__________________________________________________________
URČENIE OPTIMÁLNEHO DŇA NA KRYTIE
• Používané sú tri vzájomne sa doplňujúce typy vyšetrení.
A to:
hodnotenie gynekologického nálezu,
cytologické vyšetrenie sliznice pošvy
a stanovenie hladiny progesterónu v krvi feny.
• Gynekologický nález – sliznica pošvy prechádza v priebehu hormonálneho cyklu výraznými zmenami. Na začiatku hárania je lesklá, napuchnutá a prekrvená. V čase ovulácie bledne, je suchá a výrazne zriasená. Zo skončením hárania sliznica pošvy ochabuje, stráca riasenie a často býva mramorovitá. Na prvý pohľad sa môže zdať, že gynekologické vyšetrenie pre určenie optimálneho dňa krytia stačí. Prax je však trochu zložitejšia, prebiehajúce zmeny sa môžu vzájomne prekrývať a gynekologické vyšetrenia môžu poslúžiť skôr ako hrubá orientácia, ako korektný podklad pre určenie dňa krytia. Má však ale jeden nezanedbateľný význam. Odhalí totiž prípadné nezrovnalosti v priebehu pohlavných orgánov feny od pošvy k maternicovému krčku. Je pravdou, že u loveckých plemien sa rôzne anomálie vyskytujú ojedinele, ale predsa je rozumné o probléme, ktorý môže technicky ovplyvniť krytie (pes sa do feny nedostane) alebo priebeh pôrodu, vedieť.
• Cytologický nález - cytológia je veda zaoberajúca sa bunkou. V prípade určenia optimálneho dňa krytia je cytologické vyšetrenie zamerané na bunky sliznice pošvy. Ich početné zastúpenie, tvar a tiež schopnosť prijímať rôzne farbivá sa v priebehu cyklu menia a na ich základe je možné odhadnúť, v akej fáze sa fena nachádza. I tu platí, že prebiehajúce zmeny sa možo prelínať a napríklad je veľmi ťažké podľa bunečného nálezu odhadnúť, či je fena ešte vo fertilnej (teda oplodnenia schopnej) fáze,
alebo tesne za ňou.
Aj cytologické vyšetrenie má svoje dalšie významy, medzi ktoré napríklad patrí zistenie väčšieho množstva baktérií v preparátu, ktoré môže upozorniť na zvýšené riziko ochorenia feny.
Dôležité je, akým spôsobom sa vzorka na cytologické vyšetrenie odoberá. Je nutné sa dostať až na klenbu pošvovej oblasti tesne pred krčkom maternice a to bez špeciálneho vybavenia nie je možné.
Stanovenie hladiny progesterónu - je určite nejpresnějším spôsobom, ako určiť optimálny deň krytia. Je to vyšetrenie zamerané na hladinu progesteronu v krvi.
I stanovenie hladiny progesteronu má svoje pravidla. Do tejto oblasti patrí napríklad korektný odber vzorky a včasné spracovanie. Pre vyhodnotenie vyšetrenia je dôležité vedieť nielen číslo, ale aj jednotky, v kterej je množstvo progesteronu uvedeno.
Niektoré laboratória udávajú zistené koncentrácie progesteronu v nmol, preto je prerátať číslo na ng: a to výsledok v nmol/l deleno 3,18 = ng/ml).
Cyklus hárania
Najznámejšie, alebo najčastejšie cyklusy hárania u súk sú tieto:
ale nie dovtedy pokým nestúpne progesteron nad 5ng/ml
• Na základe zistených hodnôt progesteronu bol doporučený termín krytia :
Tab. zdroj: Fakulta veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Veterinářství 2001;51:9-11
V prípadoch, kedy bolo možné opakované krytie, bolo prvé krytie načasované na obdobie okolo ovulácie (okolo 5 ng/ml)
__________________________________________________________
KRYTIE
K tomu, aby sa pes s fenou spojil, stačí niekedy jeden skok, častejšie je však treba „skokov“ viac. Ak sa pes o spojenie snaží dlhšiu dobu neúspešne, je rozumné pár na krátku dobu oddeliť. Pes si odpočinie a jeho aktivita je potom dôraznejšia. Dôvodov, pre ktoré sa krytie neuskutoční okamžite, môže byť viac. Záleží na pripravenosti feny, na skúsenostiach a vzrušení psa a niekedy tiež na pomere veľkosti obidvoch jedincov. Neochota ku spojeniu sa môže prejaviť tým, že fenka pred psom uhýba, sadá si a chvost používa ako uzáver, ktorým zakrýva pošvu. V horších prípadoch je agresívna a je schopná pohrýzť krycieho psa i všetkých ľudí okolo. Takúto sučku je treba pridržať alebo eventuálne pacifikovať zaviazaním tlamy. Košík nebýva najlepším riešením.
Ak je kožený, fena cez neho aj tak pohryzie, ak je kovový, udrie ním.
Širšia textilná krajovka okolo čeľuste nielen znemožní použitie zubov, ale i odpúta pozornosť feny od ostatného diania. Fenu však neznásilňovať!!! Ak je treba sučku pridržať, je potrebné ponechať psovi potrebný priestor tak, aby ju mohol uchopiť hrudnými končatinami. Tento priestor nie je zachovaný ak napríklad majiteľ drží fenu medzi kolenami alebo keď sa znehybnenia feny zúčastňuje viac osôb. Pridržať fenu by ale nemalo znamenať, že ju necháme znásilniť. Ak se fena neprimerane bráni, je treba začať hľadať, kde sa stala chyba. Tá môže byť v zle zvolenom dni ku krytiu, nedostatočnej kvalite hárania, anatomickej stavbe tela a tiež nám môže príroda týmto spôsobom dávať najavo, že fena sa k reprodukcii nehodí a sama to veľmi dobre vie.
spracovala Milada Krchňavá /Marec 2008
zdroj: internet, spolupráca dlohodých zahraničných chovateľov