foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuJME a DNA - otestujte svoje RR!

HPCHV zmysle Chovateľského a bonitačného poriadku SKCHR a Stanov SKCHR hlavný poradca chovu vyzýva chovateľov a majiteľov nášho plemena, aby testovali svoje RR na Juvenilnú myoklonickú epilepsiu - JME. Výsledok testu je dôležitý pre zachovanie zdravia a funkčnosti plemena.
Test sa dá  objednať v laboratóriu Genoscoper spolu s DNA testom (genetický profil psa) a nemeckom laboratóriu Generatio.

Pre chovateľov, ktorí v blízkej budúcnosti plánujú mať šteniatka na svojej chovnej sučke, i pre majiteľov krycích psov by malo byť z etického hľadiska dôležité vykonať tento test čo najskôr, aby tak predišli narodeniu šteniatok s JME.
Náš klub je v kontakte s Českým laboratóriom Genocan a Laboklinom. Prostredníctvom webu a Facebookovej stránky SKCHR Vás budeme informovať o nových možnostiach JME testovania.

Obrázok nižšie zobrazujuje štatistické predispozície:
clear – čistý/bez mutácie JME, carrier – nositeľ JME, affected – postihnutý jedinec JME
Genetik inheritance byMK 2017

VIDEÁ RR postihnutých myoklonickou epilepsiou

Často kladené otázky:
Je postihnutý jedinec vždy klinicky chorý? – Áno.
Môže nositeľ JME ochorieť? – Nie. Nositeľ nemôže ochorieť na myoklonickú epilepsiu, avšak existujú aj iné typy epilepsie, ktoré postihnutie nositeľa mutácie ME nevylučuje.
Môžem použiť nositeľa JME v chove? – Áno, avšak vybraný partner nesmie byť nositeľom ME mutácie génu. V opačnom prípade (ak sú obaja rodičia nositelia) sa stane, že ich potomstvo bude postihnuté ME.
Je možné testovanie v komerčných laboratóriach? – Od 20. januára 2017.
V akom veku sa môže prejaviť myoklinická epilepsia? – Môže to byť od 6 týždňov do 18 mesiacov veku psa. V priemere sa prvé príznaky prejavia okolo 6. mesiaca, avšak aj u staršieho jedinca môžu byť spozorované príznkay ME – znamená to však, že predtým už mal veľmi mierne záchvaty v mladšom veku.
Koľko psov je postihnutých ? – Z 500 testovaných RR sú 4% postihnutých jedincov. Všetci majú aj klinické príznaky. 
Koľko je nositeľov ME génu? – Z 500 testovaných RR je 15% jedincov nositeľom ME génu.
Prečo jednoducho nevylúčime všetkých nositeľov JME z chovu? – Pretože by sme prišli o cenný genofond v našom chove. Každý pes nesie genetickú informáciu dobrú, ale aj zlú, avšak je len málo genetických testov. Ak by sme vylúčili všetkých nositeľov všetkých defektov, potom by sme v chove plemena nemali žiadneho psa.
Prečo by som mal zverejniť výsledok svojho psa? – Iba úprimnosť a otvorenosť povedie k zdravšiemu chovu. Je to náš spoločný prínos, ktorým sa delíme o informácie, dobré aj zlé. Viac zdieľajme, menej budeme ukazovať prstom v budúcnosti.

my dog dna shop

MyDogDNA ponúka k nahliadnutiu graf, ktorý je prepojený s databázou MyDogDNA, a umožňuje vidieť genetické vzťahy a príbuzenstvo s plemenom RR.
Verím, že tento graf čoskoro bude zobrazovať aj ridgebackov zo Slovenska. Aktívny graf sa zobrazí kliknutím.
graf my dog dna 27.01.2017
Spracovala Milada Krchňavá - 27. január 2017
Hlavný poradca chovu SKCHR

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

Prihlásenie

Návštevnosť

Today308
Yesterday1355
This week308
This month22324
Total303679

pondelok, 21. august 2017, 06:29

Práve tu je 38 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Čítanosť článkov
699495