Nachádzate sa tu: Home l Zdravie a genetika RR l Zdravie a RR l Symetrická lupoidná onychodystrofia - SLO
Toto ochorenie nemá častý výskyt, no v porovnaní s inými plemenami patria rodézske ridgebacky (RR) medzi predispozične najzaťaženejšie psy. V začiatkoch ochorenia si majiteľ RR môže myslieť, že ide o úraz, preto by sme mali poznať jeho príznaky a priebeh, čím sa urýchli stanovenie diagnózy a nasadenie správnej liečby.
Čo je SLO
Symetrická lupoidná onychodystrofia je autoimunitné ochorenie spôsobujúce stratu pazúrov u inak klinicky zdravých jedincov. SLO nie je infekčné ani nákazlivé.
Koho ochorenie postihuje
Najčastejšie sú postihnuté jedince vo veku 6 mesiacov až 8 rokov.
Plemenná predispozícia: rotvajler, nemecký ovčiak, labrador, bearded kólia, bradáč, gordon seter, greyhound, RR
Príčina
Príčina SLO nie je úplne známa (podľa niektorých zdrojov), ale predpokladá sa, že vlastný imunitný systém produkuje protilátky napádajúce keratín (buduje bunky), čím sa táto vrstva v pazúre stáva veľmi slabou. Postihnuté pazúry sa drobia a uvoľňujú zo závesného aparátu. Strata (onychomadesis) môže nastať najprv na jednej alebo na dvoch končatinách, avšak v priebehu niekoľkých týždňov môže prísť k strate aj všetkých pazúrov. V súčasnosti nie je potvrdené, že je ochorenie dedičné.
Vývoj ochorenia
Typickým znakom je uvoľnenie 1 – 2 pazúrov z lôžka a ich následná strata. Postupne sa v priebehu pár týždňov rozšíri ochorenie aj na všetky pazúry. Nasleduje chronická onychodystrofia – pazúry sú mäkké, krátke, deformované, drobivé, so zmenenou farbou a môže dochádzať aj ku krvácaniu nechtového lôžka. Lôžko môže byť zapálené a prsty opuchnuté. Citlivosť postihnutých jedincov môže byť rôzna. Pri výrazných bolestiach pes nechce na postihnutú končatinu našľapovať, kríva, pazúry si hryzie a labky si neustále olizuje. Niektoré psy veľké bolesti nepociťujú. Ak sa k SLO pridruží sekundárna bakteriálna infekcia, môže postihnuté miesto zapáchať.
Po uvoľnení pazúra začína rásť nový, ktorý je však opäť oslabený a môže rásť v zlom smere.
Diagnostika
Diagnózu potvrdí histologické vyšetrenie z odobratej vzorky z postihnutého miesta.
Terapia
Najprv je potrebné odstrániť všetky poškodené pazúry. U jedincov, ktoré majú bolesti, sa tento úkon zvyčajne vykonáva v narkóze. Postihnutú labku je vhodné chrániť topánkami, až kým sa nezačne proces rohovatenia pazúrov. Je vhodné podávať doplnky výživy podporujúce zdravý rast kože, srsti a pazúrov. Novonarastené pazúre je vhodné pravidelne zastrihávať a môžu sa natierať prípravkami na posilnenie nechtov a bezfarebným lakom z dôvodu ochrany. Podľa stavu ochorenia môže veterinár nasadiť antibiotiká. Celková liečba je zdĺhavá a trvá niekoľko mesiacov.
Prognóza
Prognóza obnovenia pazúrov je dobrá. Niekedy môže byť liečba ukončená už po 6 mesiacoch. Pazúry však môžu ostať kratšie a deformované. Niektoré postihnuté jedince musia podstúpiť dlhodobú medikáciu a v prípade, že nereagujú na liečbu, býva riešením amputácia posledného článku prsta.
Spracovala: Jana Bagarová, ChS Ya-ba-ra
Jazyková úprava: Andrea Černáková, Beibira
Za láskavé zvolenie použiť fotografie ďakujem Linde Fredholm.
Zdroj: HK vet, Zoovet, internet