foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuNovinky 2022

NIE JE PP AKO PP

stiahnuť

alebo upozornenie na chovateľov združených v organizáciách UCP, WKU a iných neregistrovaných pod FCI

Na základe upozornení chovateľov a členov nášho klubu na narastajúci počet inzerátov na verejných sociálnych sieťach ponúkajúcich „zaručene čistokrvné šteniatka RR “ za rozumnú cenu dokonca s „PP“, prinášame informácie pre potenciálnych záujemcov o kúpu šteniatka s PP.

Preukaz o pôvode psa (PP) - nazývaný medzi „psíčkarmi“ aj rodokmeň psa, je verejnou listinou. Je to „psí občiansky preukaz“, ktorý obsahuje viacero dôležitých informácií. Hovorovo tento dokument nazývame aj "papiere", čiže "pes s papiermi", "papierový pes" a pod. Na Slovensku hovoríme vždy o preukaze pôvodu vydávanom výlučne pod hlavičkou FCI (Fédération Cynologique Internationale). Slovensko je členom FCI prostredníctvom Slovenskej kynologickej jednoty (SKJ). Členom SKJ je aj Slovenský poľovnícky zväz, ktorý združuje prevažnou mierou chovateľské kluby poľovných plemien na Slovensku a teda aj náš klub, Klub chovateľov rodézskych ridgebackov.

Preukaz o pôvode psa v členských štátoch FCI musí byť minimálne trojgeneračný. Preukazy o pôvode psa vydávané slovenskými plemennými knihami sú štvorgeneračné. Každý preukaz o pôvode psa obsahuje základné dôležité údaje o psovi ako je plemeno, meno psa, číslo zápisu, dátum narodenia, tetovacie číslo alebo číslo čipu, pohlavie, farba a druh srsti a tiež meno a adresa chovateľa. PP pri preberaní šteniatka  kupujúcim, musí byť podpísaný chovateľom. Popri organizácii FCI existujú vo svete aj ďalšie malé kynologické organizácie, ktoré istým spôsobom organizujú chov a usporiadavajú výstavy. Upozorňujeme všetkých budúcich majiteľov najmä na 2 takéto organizácie: WKU a UCI. 

Medzinárodná kynologická federácia (FCI) neuznáva preukazy pôvodu týchto organizácií (WKU, UCI, atď.), nie je možné sa s takýmito jedincami zúčastniť ani výstav organizovaných pod hlavičkou FCI (teda i SKJ). Preukazy pôvodu vydané organizáciami UCI a WKU sú u nás neplatné a takíto jedinci logicky nemôžu byť zaradení ani do chovu. 

Otázkou prípadných budúcich majiteľov môže byť, prečo sa teda niekto rozhodne chovať plemeno nie pod FCI ale pod inou organizáciou. Odpoveď možno nájsť aj po vzhliadnutí chovateľských podmienok, pravidiel i samotného štandardu plemena týchto organizácií - často sú výrazne "benevolentnejšie". V prípade organizácie WKU napríklad rozhoduje o zaradení do chovu veterinárny lekár - neorganizujú bonitáciu, na ktorej o zaradení do chovu rozhoduje delegovaný rozhodca a bonitačná komisia. 

Zároveň upozorňujeme našich členov, majiteľov súk aj psov, že nie je možné sa v menovaných organizáciách s nimi podieľať na chove bez následného postihu zo strany nadriadených orgánov.

Ak teda hľadáte chovateľa a šteniatko rodézskeho ridgebacka, je nutné si overiť, či daný chovateľ má svoju chovateľskú stanicu registrovanú pod FCI. Overiť si to môžete  na webovej stránke FCI, ktorá obsahuje zoznam všetkých chovateľských staníc na svete registrovaných pod touto organizáciou: http://www.fci.be/en/affixes/ . Rovnako  si CHS môžete overiť aj v našom chovateľskom klube. Chovateľa takisto môžete požiadať o predloženie potvrdenia o registrácii jeho CHS - pod hlavičkou FCI.  

Spoznajte rozdiel:

FCI (Fédération Cynologique Internationale) www.fci.be
Organizácia, prostredníctvom ktorej je zastrešený aj chov rodézskeho ridgebacka na Slovensku. Logo FCI (modrá zemeguľa) je na každom preukaze pôvodu psa

! WKU www.worldkennel.org
World Kennel Union - logo modrej zemegule má pripomínať logo organizácie FCI.
Pozor organizácia má sídlo na Ukrajine.

! UCI www.u-c-i.de
Nemecká kynologická organizácia

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu

REPREZENTAČNÝ STÁNOK SKCHR
25.-27.11.2022
Miesto konania: INCHEBA Bratislava
počas konania výstavy WINTER DANUBE 2022

MIMORIADNA BONITÁCIA
26.11.2022 (sobota)
Miesto konania: INCHEBA Bratislava, hala D, po posudení RR

****************************
PLÁNOVANÉ AKCIE ROK 2023

ČLENSKÁ SCHÔDZA SKCHR
05.03.2023

XXIX. KLUBOVÁ VÝSTAVA SKCHR
20.5.2023 - (sobota)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

BONITÁCIA SKCHR
21.5.2023 - (nedeľa)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

KLUBOVÝ DEŇ SKCHR
21.5.2023 - (nedeľa)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

XXVIII. ŠPECIÁLNA VÝSTAVA SKCHR
30.9.2023 alebo 14.10.2023

BONITÁCIA SKCHR
01.10.2023 alebo 15.10.2023

 

 

 

 

 

Čítanosť článkov
2082980

Práve tu je 123 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Naši sponzori

weber20

Hlavný sponzor ŠV SKCHR