foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuNovinky 2022

CRUFTS

Crufts 

Mnohým z vás sa v priebehu výstavného roka  podarilo úspešne splniť Nomináciu na CRUFTS v anglickom Birminghame pre rok 2022. Prinášame Vám preto praktický návod s radami kde a ako sa na túto akciu prihlásiť, čo všetko treba vybaviť pred cestou od p. Adriany Benčičovej, ktorá sa výstavy zúčastnila v roku 2017 so svojim psom C.I.B. Chibale Habeebah of Shingamonga.

 

 

257494235 423493305907356 6827038803071529257 n

Najlepší z najlepších psov z celej Európy každoročne súťažia na najprestížnejšej, najslávnejšej a najväčšej výstave psov na svete, na výstave Crufts v anglickom Birminghame. Od roku 2000 je výstava prístupná aj pre zahraničných vystavovateľov, čo je obrovskou príležitosťou a výzvou aj pre našich slovenských chovateľov a majiteľov.

Výstava sa každý rok koná v marci a trvá štyri dni (výnimkou sú posledné ročníky z dôvodu výskytu ochorenia COVID). Miestom konania je NEC (Nationale Exibition Centre - Národné výstavné centrum), ktoré poskytuje ideálne podmienky na podobné akcie. NEC je umiestnené v blízkosti letiska a vlakovej stanice, takže cestujúci sa po opustení vlaku dostanú priamo do areálu NEC, ktorý tvorí 5 navzájom prepojených hál. V každej hale sú rozmiestnené kruhy, stánky, mininálne jedna reštaurácia, toaleta, priestor na psiu toaletu a priestor na česanie psov.

V Európe sme zvyknutí na delenie plemien do 10 skupín podľa FCI. Vo Veľkej Británii sú plemená rozdelené podľa KC (The Kennel Club) do 7 skupín a to následovne: Working (pracovné psy), Pastoral (pastierske psy), Terriers (teriéry), Hounds (poľovné psy typu duričov a chrtov) do tejto skupiny patrí Rhodesian ridgeback, Toy (spoločenské psy), Utility (úžitkové psy) a Gundog (poľovné psy - sliediče, stavače a retrievery).

Triedy sa posudzujú od puppy po veteránov, pričom sú odlišné od tried FCI. Nie všetky triedy sú prístupné pre zahraničných vystavovateľov, ale psa si môžete prihlásiť aj do viacerých tried. Víťazi tried bojujú o najkrajšieho psa a sučku plemena (Best of Dog, Best of Bitch), dostávajú titul CC (Challenge Cerificate čo je vlastne náš CACIB) a zadáva sa aj rezervný titul (Reserve Best of Dog, Bitch) a rezervný CC. Najkrajší pes a najkrajšia sučka súťažia o víťaza plemena (Best of Breed). Šteňatá súťažia o titul Best Puppy.
254737333 2024712497679507 7822337882968058129 n

Pri každom kruhu ju veľká tabuľa s menom rozhodcu, posudzovanými plemenami a samozrejme výsledkami. Tie sú doplnené okamžite po skončení každej triedy. V kruhu je tradične zelený koberec, okolo kruhu dva rady stoličiek. Každý pes ma určený vlastný box v blízkosti kruhu.
Na Cruftovu výstavu sa nedostane hocikto, psy sa musia na Crufts kvalifikovať na výstavách alebo musia byť držiteľmi titulu Medzinárodný šampion krásy.

Musím pripomenúť, že Crufts to nie je len výstava psej krásy, je to o psoch so všetkým, čo je s nimi spojené. Je to nádherná ukážka spolužitia človeka a psa. Čo všetko tam môžete vidieť? Každý deň tu prebieha množstvo súťaží, spomeniem iba najdôležitejšie:
Agility - najpopulárnejšia súťaž na svete, strieda sa tu poslušnosť, rýchlosť, obratnosť. Obedience - je vlastne skúška poslušnosti. Heelwork to Music - tanec so psom. International Junior handlers - súťaž pre mladých. Gundog display - ukážka čo všetko je požadované od poľovného psa.

Ako sa prihlásiť na výstavu CRUFTS

  • Skôr ako sa vôbec môžete prihlásiť na samotnú výstavu CRUFTS musíte získať ATC registračné číslo. Bez neho sa nedá na výstavu prihlásiť. Aby ste získali ATC registračné číslo, musíte sa zaregistrovať v THE KENNEL CLUB https://www.thekennelclub.org.uk, požiadať o ATC registračné číslo a uhradiť poplatok 25 €. O ATC registračné číslo požiadate na webovej adrese https://www.thekennelclub.org.uk/shop/registrations/form-14-authority-to-compete/. Celý proces môže trvať dlhšie, preto rátajte s väčšiou časovou rezervou. Ak by vám však ATC číslo neposlali ani po 3 mesiacoch pošlite reklamáciu.
  • Ak ste už obdržali ATC číslo môžete sa prihlásiť na výstavu.

Aby bol vstup do Anglicka bez zbytočných ťažkostí

  • Všetky veterinárne potvrdenia musia byť riadne vyznačené a potvrdené veterinárom v PET pase.
  1. označené mikročipom
  2. očkovanie proti besnote (platné 21 dní po primárnej vakcinácii)
  3. ošetrenie proti Echinococcus multilocularis 24 - 120 hodín (5 dní) pred vstupom do krajiny Prípravok na ošetrenie musí byť schválený na použitie v krajine, kde sa ošetrenie vykonáva, obsahovať praziquantel alebo ekvivalent, ktorý sa ukázal ako účinný proti pásomnici (Echinococcus multilocularis)
  4. potvrdenie o zdravotnom stave
  • Potrebné potvrdenia sa môžu priebežne meniť, preto je nutné, aby ste si ich pred cestou overili o svojho veterinára alebo na https://www.svps.sk/
  • Ak máte psa v spoluvlastníctve alebo beriete na výstavu cudzieho psa zoberte si SPLNOMOCNENIE v anglickom jazyku overené notárom.

Ak chcete stihnúť výstavu CRUFTS 2022 musíte o ATC registračné číslo požiadať najneskôr do 18.12.2021 (zdroj THE KENNEL CLUB)!

Prajem Vám šťastnú cestu a veľa nezabudnuteľných zážitkov z anglického Birminghamu.

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu

PLÁNOVANÉ AKCIE ROK 2023

 

ČLENSKÁ SCHÔDZA SKCHR
05.03.2023

********************

XXIX. KLUBOVÁ VÝSTAVA SKCHR
20.5.2023 - (sobota)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

BONITÁCIA SKCHR

21.5.2023 - (nedeľa)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

KLUBOVÝ DEŇ SKCHR

21.5.2023 - (nedeľa)
Miesto konania: RANČ 13, Nemšová

********************

XXVIII. ŠPECIÁLNA VÝSTAVA SKCHR
30.9.2023 alebo 14.10.2023

BONITÁCIA SKCHR

01.10.2023 alebo 15.10.2023

Čítanosť článkov
2088972

Práve tu je 33 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Naši sponzori

weber20

Hlavný sponzor ŠV SKCHR