foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na SlovenskuNovela zákona na ochranu zvierat

dvojicaRR zákonOd 1. 9. 2018 vstupuje do platnosti novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Zviera na Slovensku už viac nie je považované za vec.
"Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora," znie nová definícia zvieraťa v Občianskom zákonníku.


V súvislosti s touto novelou sa zavádza povinné čipovanie všetkých psov. Pre nás, čo chováme alebo vlastníme psov s rodokmeňom  to nie je nič nové, lebo šteniatka museli byť tetované alebo čipované už pri kontrole vrhu a pred odovzdaním novému majiteľovi. Avšak nezaškodí pripomenúť si základné fakty o čipovaní.

Čipovanie psov zabezpečujú iba veterinárni lekári a ich povinnosťou je do 24 hodín zaevidovať začipovaného psa do Centrálneho registra spoločenských zvierat (CRSZ). Každý z nás si môže preveriť registráciu psa na tomto webe. CRSZ je počítačová databáza čipovaných zvierat a ich majiteľov, ktorú zriadila Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky a prevádzkuje ju Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky. Chovateľ je povinný čipovať šteniatka najneskôr do 12 týždňov ich veku alebo pred zmenou majiteľa, pričom je maximálna výška poplatku stanovená na 10 €. Vlastník psa je povinný pri zmene na nového vlastníka psa nahlásiť jeho údaje najneskôr do 21 dní odo dňa zmeny do CRSZ prostredníctvom veterinárneho lekára, a taktiež nahlásiť úhyn registrovaného psa do 21 dní do CRSZ prostredníctvom veterinárneho lekára. Veterinárny lekár nesmie vykonať žiadne úkony na nezačipovanom psovi s výnimkou nevyhnutých prípadov v záujme ochrany zdravia psa alebo človeka.

Táto novela má okrem iného pomôcť bojovať proti množiteľom a preplneným útulkom. Veterinárni inšpektori budú mať posilnené právomoci, takže v prípade podozrenia z týrania budú mať napr. právo vstúpiť na pozemok alebo do bytu.

Verme, že táto novela pomôže a prispeje k zníženiu počtu týraných a zneužívaných zvierat.

Zdroj:
- Centrálny register spoločenských zvierat (CRSZ)
- Vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony

 

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

Prihlásenie

Najbližšie akcie KLUBU

16.3.2019
Členská schôdza

27.4.2019
Chovateľský seminár

25.5.2019
XXIV. Špeciálna výstava
posudzovateľ: M.Krchňavá (SK), ChS Luanda

7.6.2019 Bonitácia

2-4.8.2019 Víkend s RR

18.10.2019
XXV. Výročná špeciálna výstava
19.10.2019
XXV. Jubilejná klubová výstava 

október 2019 Bonitácia

Čítanosť článkov
1156034

Práve tu je 110 návštevníkov a jeden člen on-line

  • 262

O nás

logoSlovenský klub chovateľov ridgebackov (ďalej SKCHR) zastrešuje plemeno Rhodesian Ridgeback (RR).
Vznikol za účelom riadeného chovu plemena v roku 1994. Klub zastrešujú organizácie:
fci logologo skj text smalspz logo

Poradenstvo v chove

IMG 0839

Poradenstvo v chove

Od zdravého šteniatka s rodokmeňom, cez krycieho psa a chovnú sučku, až po vitálneho veterána.

SOS Ridgeback

Sample image 2

SOS Ridgeback

Nie každý Ridgeback má v živote štastie. Niektorí hľadajú nový domov alebo sa stratili.