foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Slovenský Klub Chovateľov Ridgebackov

Oficiálna stránka plemena Rhodesian Ridgeback na Slovensku

Novinky 2024

Choroby prenášané kliešťami a prevencia

Vďaka teplotám vonku je sezóna kliešťov už v plnom prúde, preto treba byť pri vychádzkach a venčení obozretní nielen na seba, ale aj na psov. Zo 650 druhov na svete známych kliešťov žije na Slovensku 6 druhov epidemiologicky významných kliešťov. Z nich dva druhy sú v popredí, pretože vplyvom klimatických zmien sa šíria do nových oblastí, kde zanášajú aj choroby, ktorých počet na Slovensku rastie. Sú to Kliešť obyčajný a Pijak lužný. Pijak lužný (Dermacentor reticulatus) je celkom bežný. Môže sa prisať aj na človeka, ale nebezpečný je najmä pre psov ako prenášač babeziózy a anaplazmózy. Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je spájaný najmä s boreliózou a kliešťovou encefalitídou. Tie prenáša už milimetrová nymfa a tá je nebezpečná najmä preto, že je ju slabo vidieť.
KliestPijak luzny
                                  Kliešť obyčajný - samička                                                                   Pijak lužný


Babezióza

Babezióza je krvné ochorenie, ktoré spôsobujú jednobunkové parazity - babézie. Napádajú červené krvinky. Aj keď ľudia ochorejú len zriedka, pre psov (a iné zvieratá) toto ochorenie často končí smrteľne. Psov napádajú tri druhy babézií: najrozšírenejšia Babesia canis, menej častá Babesia gibsoni a Babesia microti-like, pomenovaná aj ako Theileria annae. Podľa doterajších poznatkov chorobu prenáša pijak lužný. Inkubačná doba je 1 až 3 týždne po prisaní infikovaného kliešťa. Presne stanoviť diagnózu tohto ochorenia môže byť veľmi obtiažne, diagnóza sa stanoví podľa krvného vyšetrenia a klinických príznakov. Tie však môžu mať veľmi široké spektrum a intenzitu – od akútnej formy spojenej so šokom z rozpadu červených krviniek až po formu bezpríznakovú. Prvým príznakom akútnej formy je vysoká telesná teplota nad 40 °C, letargia, zväčšené lymfatické uzliny. Objaví sa bledosť slizníc, ktorú vystrieda žltačka (žlté ďasná, očné bielka). Typickým sprievodným znakom je tmavohnedý moč (až farby koly). Sprievodným znakom môže byť i napadnutie iných telesných sústav - nechutenstvo, poruchy trávenia, hnačky, zvracanie, zrýchlené sťažené dýchanie, zrýchlený pulz, poruchy srdcovej činnosti. Vyšetrením krvi sa zisťuje pokles počtu červených krviniek a krvných doštičiek, zvýšenie eozinofilov. Biochemické parametre môžu poukazovať na poškodenie obličiek a pečene. Ak sa zviera nelieči, uhynie na celkovú vyčerpanosť a zlyhanie obličiek. Pri ľahkých formách sa zviera môže spontánne vyliečiť, avšak aj po liečbe ostávajú babézie v krvi. Liečba babeziózy je namierená na eliminovanie alebo zredukovanie parazita v krvi a zvrátenie anémie. Pri včasnej terapii je prognóza väčšinou veľmi dobrá, bez komplikácii. Na liečbu psej babeziózy sú odporúčané lieky – antiprotozoiká, v praxi ich veterinári kombinujú s antibiotikami (pre možný spoločný výskyt s anaplazmózou a ďalších infekcií).

Minulý rok sa objavil na Slovensku a bol potvrdený Parazitologickým ústavom SAV v Košiciach  nový druh babeziózy, ktorý je nebezpečnejší ako doposiaľ známe ochorenie.   Po infikovaní kliešťom je prenos možný i vzájomným kontaktom psov, olizovaním, hryzením. Ochorenie dlhší čas prebieha bez príznakov, pes postupne chradne, prestáva prijímať potravu a umiera na stratu červených krviniek. Aj pri včasnej diagnostike na nový druh ochorenia nezaberá iečba,  ktorá je používaná pri klasickej babezióze. V liečbe sa používa kombinácia antibiotík a antimalarík.
Zlte dasna psa                  Žlté ďasná a očné bielka môžu byť príznakom infekcie klasickej babeziózy


Anaplazmóza

Ochorením sa môže nakaziť od kliešťa pes, zriedka aj človek. Anaplazmóza je infekčné ochorenie spôsobené mikroorganizmom Anaplasma phagocytophilum. Najväčšie nebezpečenstvo ochorenia spočíva v tom, že nie je, najmä pre svoje nešpecifické príznaky, včas diagnostikované. Ochorenie sa tak môže opakovanie prejavovať kedykoľvek pri oslabení organizmu psa. Klinicky sa však ochorenie nemusí prejaviť aj roky dlhú dobu a jeho nezistenie tak vedie k vážnemu narušeniu organizmu. Ochorenie sa môže prejavovať stuhlosťou a bolestivosťou kĺbov (podobnou artritíde), horúčkou spojenou so zvracaním a hnačkou, apatiou, nechutenstvom a výrazným chudnutím, zimomrivosťou, neurologickými príznakmi, kŕčmi a bolestivosťou krku, znížením počtu krvných doštičiek, poruchami zrážanlivosti krvi, krvácaním, zväčšením sleziny a pečene. Pre diagnostiku sú tieto klinické príznaky nedostačujúce, pretože sú nešpecifické a sú tiež bežné aj pre iné ochorenia psa. K potvrdeniu diagnózy je nutné odobrať krv a vykonať sérologické vyšetrenie v laboratóriu alebo mikroskopicky dokázať mikroorganizmus v krvi. Liečba psa spočíva v podávaní špecifických antibiotík po dobu 4 týždňov. Pri včasnom odhalení ochorenia je prognóza veľmi dobrá, už po 2 dňoch od zahájenia liečby je viditeľný ústup klinických príznakov.

 

Kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie ľudí aj zvierat, spôsobujúce vážne poškodenie nervového systému. Dlho bolo známe len nakazenie človeka, za posledných 30 rokov sú však už známe aj nakazenia psa (a iných zvierat). Inkubačná doba je 5 až 9 dní. Po uplynutí tejto doby sa môže objaviť horúčka, apatia, odmietanie potravy a neurologické príznaky. Okrem zmien chovania môže dôjsť až k poruchám vedomia, zníženiu napätia vo svaloch až k svalovej obrne a k ťažkostiam s prehĺtaním. Tieto príznaky sa však nemusia prejaviť u všetkých infikovaných zvierat – u zhruba polovice prebehne infekcia skryto, bez akýchkoľvek známok. Na druhú stranu je v tzv. perakútnych prípadoch priebeh ochorenia veľmi rýchly a zviera umiera behom troch až siedmich dní po nástupe prvých príznakov. Pokiaľ pes prežije prvý deň, jeho prognóza sa výrazne zlepšuje. Známky ochorenia potom ustupujú v priebehu niekoľkých týždňov a často zmiznú bez akýchkoľvek následkov. Vo výskume však už boli popísané aj prípady chronického priebehu ochorenia, keď sa pes zbavuje ťažkostí v priebehu jedného až šiestich mesiacov.
Človek sa okrem kliešťa môže nakaziť encefalitídou aj konzumáciou mliečnych výrobkov (syrov) z kozieho a ovčieho mlieka, ak boli vyrobené z nepasterizovaného surového mlieka. Encefalitída sa prejavuje horúčkami, nepokojom a bolesťami hlavy. Liečba zahŕňa vysoké dávky antibiotík, antiflogistík, vitamínov, prípadne aj infúznu terapiu.


Lymská borelióza

Pôvodcom je pohyblivá baktéria spyrochéta Borrelia burgdorferi. Choroba postihuje človeka aj zvieratá a spôsobuje zápaly kĺbov, centrálneho nervového systému, zápaly kože a srdca. Borelia preniká cez sliznice a kožu a krvnou cestou vbieha do nervového systému a kĺbov, kde spôsobuje silný zápal. Inkubačná doba je často aj niekoľko týždňov, mesiacov až rokov. Klinické príznaky sa prejavujú výraznou bolestivosťou a opuchmi postihnutých kĺbov, zvýšenou teplotou, celkovou slabosťou, krívaním, nechutenstvom, nekoordinovaným pohybom. Časté sú zdurenia a zápaly lymfatických uzlín zákolennej jamky. Kožné zmeny (erytém – červený kruhovitý fľak) nie sú u psov také časté ako u ľudí, sú skôr zriedkavé, iba v mieste vpichu kliešťa bývajú lokálne reakcie. V liečbe sú účinné dlhodobo podávané antibiotiká, ktoré sú efektívne najmä v počiatočnom štádiu infekcie. Klinické zlepšenie nastáva zvyčajne do 4 dní, príznaky vymiznú po 7 dňoch. Pracovníci Ústavu zoológie SAV zachytili približne pred rokom nový druh borelie (Borrelia reccurentis), ktorý prenáša tzv. návratné horúčky.
Ľudia si často ani nevšimnú, že bojujú s boreliózou – až pri vážnejších problémoch. Patria sem strata pozornosti, vysoké horúčky, bolesti kĺbov, rôzne neurologické problémy a nevysvetliteľné bolesti hlavy.

kliest vyber
Pozor, aby ste sa pri odstraňovaní prisatého kliešťa z kože psa sami nenakazili. Je vhodné nechytať telo kliešťa holými rukami a dôležité je vybrať ho celého. V prípade, že v koži ostane hlavička, je treba ihneď navštíviť veterinára. Na trhu je široká ponuka rôznych "klieštikov" a "vidličiek" na vybratie kliešťa. Veľmi dobre osvedčený je prípravok OTOM TICK TWISTER - ponúka dve veľkosti na vybratie väčších aj veľmi malých kliešťov.
kl2




Prevencia proti kliešťom (a iným ektoparazitom)
Najúčinnejšou prevenciou je priebežné sledovanie psa počas vychádzky, či po ňom "niečo nelezie" a dôkladná prehliadka ihneď po návrate domov. Ak kliešťa zbadáme a odstránime zo psa ešte pred prisatím, zabránime infikovaniu chorobami, ktoré kliešť prenáša. Túto metódu môžeme podporiť ešte používaním antiparazitických prípravkov:


Antiparazitické obojky
– (medzi kvalitnejšie patrí napr. Scalibor, Kiltix, a iné, napr. Foresto, Bheapar...) sú rôznej kvality a doby účinnosti. Hlavným rozdielom je ich zloženie – lacnejšie obojky sú napustené látkami, ktoré kliešte odpudzujú a zabijú – tieto látky však z obojkov rýchlo vyprchajú. Kvalitnejšie obojky sú zostavované tak, že v nich obsiahnutá látka sa z nich odlučuje (ako napr. výtrusy z húb) počas celej doby účinku. Obojky majú rôzne výhody aj nevýhody – po zašpinení ich treba umyť, aby sa neznižoval ich účinok, niektoré môžu zapáchať a každý obojok pes môže stratiť.

Antiparazitické spot-on pipety – (napr. Advantix, Frontline, Exspot...) sa aplikujú priamo na kožu (nie do srsti!!!). Srsť odhrnieme a prípravok aplikujeme pozdĺž chrbta na viacero miest. Po aplikácii treba zabezpečiť, aby až do uschnutia nebol prípravok nami „vyhladkaný“, resp. vyčesaný a aby si pes prípravok nezlízal. Pes by sa nemal kúpať 3 dni pred a tiež po aplikácii. Nevýhodou týchto prípravkov je, že doba účinnosti je cca 1 mesiac.

Antiparazitické spreje – (napr. Diffusil, Arpalit, Frontline, alebo tiež na rastlinnej báze doma vyrobené prípravky, resp. tinktúry). Kupované spreje na chemickej báze obvykle len zahubia parazity vyskytujúce sa na psovi. Doma vyrobené spreje z aromatických bylín kliešte nezahubia, ale prirodzene odpudzujú väčšinu parazitov. Ani jeden z týchto druhov antiparazitických sprejov však nemá dlhodobý účinok. Je potrebné zabezpečiť ich rovnomernú aplikáciu, presné dávkovanie a zamedziť psovi, aby sa olizoval.

Antiparazitické tablety – (napr. Bravecto, Nexgard,...) sú ochutené žuvacie tablety účinkujúce približne 12 týždňov (s postupne klesajúcim účinkom). Podáva sa jedna tableta, dospelé psy a aj šteniatka ich zvyčajne bez problémov požijú. Látky obsiahnuté v tablete zabezpečia trvalý usmrcujúci účinok na blchy a kliešte. Nevýhodou je vyššia cena tablety, odvíja sa od váhy psa.

Antiparazitické ultrazvukové prívesky – (narp. TickLess Pet, Bio-Pend a pod.) sú ultrazvukové prívesky na obojok napájané batériou. Doba jej životnosti určuje dobu účinnosti tejto ochrany (môže mať životnosť 6-18 mesiacov). Tieto prípravky fungujú na princípe vysielania ultrazvukových impulzov. Sú ekologické, nevylučujú žiadne chemické látky alebo zápach a bez problémov je možné ich kombinovať s niektorým z predchádzajúcich prípravkov. Ich nevýhodou je potreba kontroly funkčnosti batérie (ak nemajú aj kontrolnú svetelnú diódu). Na trhu sú zvlášť pre ľudí a zvlášť pre domácich miláčikov.

Vakcinácia – ani ľudia a ani psy sa zatiaľ neočkujú proti kliešťom samotným. Vakcinácia je prevenciou len proti niektorým chorobám, ktoré nakazené kliešte (a iné parazity) prenášajú.

Proti babezióze a anaplazmóze zatiaľ neexistuje žiadna očkovacia vakcína.

Proti kliešťovej encefalitíde sa ľudia môžu dať zaočkovať (3 očkovania v ambulancii lekára). Možnosť vakcinácie psov proti encefalitíde zatiaľ nie je u nás dostupná, resp. nie je známa.

Proti lymskej borelióze je v susedných Čechách vo vývoji vakcína na očkovanie ľudí. Očkovacia vakcína pre psov je bežne dostupná u veterinárov, ide o 2 očkovania (je nutná pravidelná ročná revakcinácia).

© Mária Kováčová, apríl 2016

 

Zdroje:
slovenskypacient.sk, ulekare.cz, vetweb.cz, kampolovat.sk, hmyzslovenska.info, psickar.sk, vetlekaren.sk, deerland.sk, noviny.sk, kosice.korzar.sme.sk

 

Federation Cynologique InternationaleSlovenská Kynologická JednotaSlovenský Poľovnícky zväz

skchr elbreed

Prihlásenie

Akcie klubu 2024

PLÁNOVANÉ AKCIE ROK 2024

30.04.2024 (utorok)
MIMORIADNA KONFERENCIA 
Miesto konania: o 18.00h v Dome Kultúry Dúbravka

24.05.2024 (piatok)
PREDNÁŠKA - MVDr. IVAN PAŠEK
Miesto konania: Kaštiel MOJMÍROVCE (okr. Nitra)

25.05.2024 (sobota)
XXIX. ŠPECIÁLNA VÝSTAVA SKCHR
Rozhodca: Gary Denver (D) - NYANGOMA kennel
Miesto konania: Kaštiel MOJMÍROVCE (okr. Nitra)

26.05.2024 (nedeľa)
BONITÁCIA SKCHR
Miesto konania a čas: Kaštiel MOJMÍROVCE (okr. Nitra), 10:00 hod

19.10.2024 (sobota)
JUBILEJNÁ XXX. KLUBOVÁ VÝSTAVA SKCHR
Rozh: Liz Storey (GB) - kennel Kiromol a Heidi Parsons (GB) - kennel Priorpark
Miesto konania: Chorvátsky Grob - Hotel Agatka

20.10.2024 (nedeľa)
VÝROČNÁ XXX. ŠPECIÁLNA VÝSTAVA SKCHR
Rozh: Liz Storey (GB) - kennel Kiromol a Heidi Parsons (GB) - kennel Priorpark
Miesto konania: Chorvátsky Grob - Hotel Agatka

10.2024 ev. 11.2024
BONITÁCIA SKCHR

Čítanosť článkov
2396895

Práve tu je 362 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Naši sponzori

Hlavný sponzor

XXIX. ŠV SKCHR 2024

logo royalcanin 2016